aimeos-core - en to tr translation catalogue (831 entries)

en: %1$s
    %2$s %3$s
    %5$s %4$s
    %7$s, %6$s
    %8$s, %9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s
tr: %1$s
    %2$s%3$s
    %5$s%4$s
    %7$s%6$s
    %8$s%9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s

en: %1$s (Ctrl+Alt+%2$s)
tr: %1$s(Ctrl+Alt+%2$s)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
tr: Ayırma karakterleri olmaksızın faks numarası (uluslararası), "+" ile başlayabilir

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
tr: Ayırma karakterleri olmaksızın telefon numarası (uluslararası), "+" ile başlayabilir

en: Active
tr: Etkin

en: Actual current price
tr: Güncel cari fiyat

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
tr: Müşterilerin ürünü satın alabileceği gerçek ürün web site fiyatı

en: Add
tr: Ekle

en: Add filter
tr: Filtre ekle

en: Add new entry (Ctrl+A)
tr: Yeni giriş ekle (Ctrl+A)

en: Additional
tr: Devam

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
tr: Her bir ürün için ilave teslimat maliyetleri, örn; ağır bir öğe için 20$'lık bir maliyet, toplam 5 öğe için 100$ olacaktır

en: Additional information where the customer's apartment can be found
tr: Müşteri dairesinin bulunabileceği ilave bilgi

en: Additional information where the customer's appartment can be found
tr: Müşteri dairesinin bulunabileceği ilave bilgi

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
tr: Tedarikçinin apartamanının bulunduğu ilave bilgi

en: Additional information where the supplier's office can be found
tr: Tedarikçi ofisinin bulunabileceği ilave bilgi

en: Additional information, e.g. flat number
tr: Ek bilgiler, örn. daire numarası

en: Address
tr: Adres

en: Address 1
tr: Adres 1

en: Address 2
tr: Adres 2

en: Address 3
tr: Adres 3

en: Address ID
tr: Adres ID

en: Address identifier of the customer's house for delivery
tr: Teslimat için müşterinin evinin adres tanımlayıcısı

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
tr: Teslimat için tedarikçinin evinin adres tanımlayıcısı

en: Address identifier of the supplier's office
tr: Tedarikçi ofisinin adres tanımlayıcısı

en: Addresses
tr: Adresler

en: Admin JQAdm type is empty
tr: Yönetici JQAdm türü boş

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Aimeos object not available
tr: Aimeos nesnesi mevcut değil

en: All
tr: Hepsi

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
tr: Bir ürünü benzersiz olarak tanımlayan tüm nitelikler, örn; genişlik, uzunluk ve kot pantolon için renk

en: Allow custom price
tr: Özel fiyata izin ver

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
tr: Müşterilerin ne kadar ödeme yapmak istediklerini kendilerinin seçmesine izin ver

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
tr: Grubu benzersiz bir şekilde tanımlayabilen alfanümerik dize

en: Article description shown by search engines, added to the head section of the product detail page
tr: Arama motorları tarafından gösterilen ürün açıklaması; ürün detay sayfasının üst bölümüne eklenir

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
tr: Ürüne özel yapılandırma seçenekleri, şablonlarda anahtar/değer çifti olarak bulunacaktır

en: Associated attributes
tr: İlişkili nitelikler

en: Associated customer groups
tr: İlişkili müşteri grupları

en: Associated customers
tr: İlişkili müşteriler

en: Associated media
tr: İlişkili medya

en: Associated prices
tr: İlişkili fiyatlar

en: Associated products
tr: İlişkili ürünler

en: Associated tags
tr: İlişkili etiketler

en: Associated texts
tr: İlişkili metinler

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Attribute Lists Type
tr: Nitelik Liste Türü

en: Attribute Lists Types
tr: Nitelik Liste Türleri

en: Attribute Property Type
tr: Nitelik Özellik Türü

en: Attribute Property Types
tr: Nitelik Özellik Türleri

en: Attribute Type
tr: Nitelik Türü

en: Attribute Types
tr: Nitelik Türleri

en: Attribute name
tr: Nitelik adı

en: Attribute position (optional)
tr: Nitelik pozisyonu (isteğe bağlı)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
tr: Diğer niteliklerle paylaşılmayan nitelik özellikleri

en: Attribute type
tr: Nitelik türü

note: : Attribute type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute type: {0} ({1})
tr: Nitelik türü: {0} ({1})

note: : Attribute item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute: {0} ({1})
tr: Nitelik: {0} ({1})

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Available attributes
tr: Mevcut nitelikler

en: Available currency for the current site
tr: Geçerli site için mevcut para birimi

en: Available customer groups
tr: Mevcut müşteri grupları

en: Available customers
tr: Mevcut müşteriler

en: Available intervals in the front-end
tr: Front-end bölümündeki mevcut aralıklar

en: Available language for the current site
tr: Geçerli site için mevcut dil

en: Available media
tr: Mevcut medya

en: Available prices
tr: Mevcut fiyatlar

en: Available products
tr: Mevcut ürünler

en: Available tags
tr: Mevcut etiketler

en: Available texts
tr: Mevcut metinler

en: Back
tr: Geri

en: Back in stock
tr: Stoğa gireceği tarih

en: Base ID
tr: Baz ID

en: Basic
tr: Temel bilgiler

en: Basket
tr: Sepet

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Birthday
tr: Doğum günü

en: Birthday of the customer
tr: Müşterinin doğum tarihi

en: Bug or suggestion?
tr: Hata veya öneri?

en: Bundles
tr: Birlikte verilenler

en: Cache
tr: Önbellek

en: Cache item details
tr: Önbellek öğe detayları

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel and return to list
tr: İptal et ve listeye dön

en: Catalog
tr: Katalog

en: Catalog Lists Type
tr: Katalog Liste Türü

en: Catalog Lists Types
tr: Katalog Liste Türleri

en: Catalog Types
tr: Katalog Türleri

note: : Catalog item panel title with catalog label ({0}) and site code ({1)}
en: Catalog: {0} ({1})
tr: Katalog: {0} ({1})

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
tr: Sitedeki müşteri tarafından ürünün bulunabileceği kategoriler

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
tr: Promosyon bölümünde ürünün gösterileceği katergoriler

en: Category name
tr: Kategori adı

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
tr: Kategoriye özel yapılandırma seçenekleri, şablonlarda anahtar/değer çifti olarak bulunacaktır

en: Characteristics
tr: Teknik özellikler

en: Choose file
tr: Dosya seçin

en: City
tr: İlçe

en: City name (required)
tr: İlçe ismi (gerekli)

en: City or town name (required)
tr: İlçe veya kasaba adı (gerekli)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
tr: Class "%1$s" "%2$s" uygulamıyor

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
tr: Class "%1$s" arayüz "%2$s" uygulamıyor

en: Class "%1$s" not available
tr: Class "%1$s" mevcut değil

en: Class "%1$s" not found
tr: Class "%1$s" bulunamadı

en: Clear
tr: Temizle

en: Click to upload
tr: Yüklemek için tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Code
tr: Kod

en: Code to uniquely identify the site
tr: Siteyi benzersiz şekilde tanımlamak için kod

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
tr: Siteyi benzersiz şekilde tanımlamak için kullanılan kod, yeniden adlandırma tehlikelidir!

en: Codes
tr: Kodlar

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Comment
tr: Yorum

en: Communication
tr: İletişim

en: Company
tr: Şirket

en: Company details
tr: Şirket detayları

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Company name (optional)
tr: Şirket adı (isteğe bağlı)

en: Config
tr: Yapılandırma

en: Configurable
tr: Yapılandırılabilir

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
tr: Yapılandırma seçenekleri, liste öğesinde anahtar/değer çifti olarak bulunacaktır

en: Content
tr: İçerik

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy this entry
tr: Bu girişi kopyala

en: Costs
tr: Maliyetler

en: Costs per item
tr: Öğe başına maliyetler

en: Could not upload file. Please notify your administrator
tr: Dosya yüklenemedi. Lütfen sistem yöneticinize bildirin.

en: Count
tr: Numara

en: Country
tr: Ülke

en: Country ID
tr: Ülke ID'si

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Country code (required)
tr: Ülke kodu (gerekli)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
tr: Dahil edilen vergiyi (B2C) hesaplamak ve görüntülemek veya gerektiğinde vergiyi eklemek (B2B) için ülkeye özgü vergi oranı

en: Country state code (optional)
tr: Ülke eyaleti kodu (isteğe bağlı)

en: Country state, e.g. "NY"
tr: Ülke eyaleti, örn. "NY"

en: Coupon
tr: Kupon

en: Coupon code
tr: Kupon kodu

note: : Coupon code item panel title with coupon code ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon code: {0} ({1})
tr: Kupon kodu: {0} ({1})

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
tr: Kupon sağlayıcı veya kupon dekoratör yapılandırma adı

note: : Coupon item panel title with coupon label ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon: {0} ({1})
tr: Kupon: {0} ({1})

en: Coupons
tr: Kuponlar

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Currencies
tr: Para Birimleri

en: Currency
tr: Para birimi

en: Currency (required)
tr: Para birimi (gerekli)

en: Custom
tr: Özelleştirilmiş

en: Customer
tr: Müşteri

en: Customer ID
tr: Müşteri ID'si

en: Customer Lists Type
tr: Müşteri Liste Türü

en: Customer Lists Types
tr: Müşteri Liste Türleri

en: Customer Property Type
tr: Müşteri Özellik Türü

en: Customer Property Types
tr: Müşteri Özellik Türleri

en: Customer Types
tr: Müşteri Türleri

note: : Customer address item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer address: {0} ({1})
tr: Müşteri adresi: {0} ({1})

en: Customer comment (optional)
tr: Müşteri yorumu (isteğe bağlı)

en: Customer e-mail address
tr: Müşteri e-mail adresi

note: : Customer group item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer group: {0} ({1})
tr: Müşteri grubu: {0} ({1})

en: Customer password
tr: Müşteri şifresi

en: Customer properties that are not shared with other customers
tr: Diğer müşterilerle paylaşılmayan müşteri özellikleri

note: : Customer item panel title with customer label ({0}) and site code ({1)}
en: Customer: {0} ({1})
tr: Müşteri: {0} ({1})

en: Dashboard
tr: Gösterge Paneli

en: Date
tr: Tarih

en: Date back
tr: Stoğa gireceği tarih

en: Date of the last delivery status change
tr: En son teslimat durumu değişiklik tarihi

en: Date of the last payment status change
tr: En son ödeme durumu değişiklik tarihi

en: Date the subscription ends
tr: Aboneliğin sona erdiği tarih

en: Days
tr: Günler

en: Default
tr: Varsayılan

en: Delete
tr: Sil

en: Delete items?
tr: Öğeleri sil?

en: Delete this entry
tr: Bu girişi sil

en: Delivery
tr: Teslimat

en: Delivery address
tr: Teslimat adresi

en: Delivery costs for the whole order or additional costs for payment options
tr: Siparişin tamamı için teslimat masrafları veya ödeme seçenekleri için ilave maliyetler

en: Delivery date
tr: Teslimat tarihi

en: Delivery status
tr: Teslimat durumu

en: Delivery types
tr: Teslimat türleri

en: Description of the text content if it's in a foreign language
tr: Eğer yabancı bir dilde ise metin içeriğinin açıklaması

en: Descritive name of the currency
tr: Para biriminin tanımlayıcı adı

en: Descritive name of the language
tr: Dilin tanımlayıcı adı

en: Descritive name of the site
tr: Sitenin açıklayıcı adı

en: Details
tr: Detaylar

en: Display field is empty
tr: Ekran alanı boş

en: Domain (required)
tr: Domain (gerekli)

en: Download
tr: İndir

en: Download this file
tr: Bu dosyayı indir

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
tr: Girişi kopyala (Ctrl+D)

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: E-Mail address (required)
tr: E-Mail adresi (gerekli)

en: E-Mail, e.g. me@example.com (required)
tr: E-Mail, örn. me@example.com (gerekli)

en: E-mail address (optional)
tr: E-Mail adresi (isteğe bağlı)

en: E-mail address that belongs to the address
tr: Adrese ait e-mail adresi

en: EAN, SKU or article number (required)
tr: EAN, SKU veya ürün numarası (gerekli)

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit this entry
tr: Bu girişi düzenle

en: Editor
tr: Editör

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: End date (optional)
tr: Bitiş tarihi (opsiyonel)

en: Error
tr: Hata

en: Excl. tax
tr: KDV hariç

en: Execution order of the plugins
tr: Eklentilerin yürütme sırası

en: Expert
tr: Uzman

en: Expert mode
tr: Uzman modu

en: Expires
tr: Sona eriyor

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Export successful
tr: Dışa aktarma başarılı

en: Facility
tr: Kategori

en: Facsimile
tr: Faks

en: Facsimile number (optional)
tr: Faks numarası (isteğe bağlı)

en: Facsimile number, e.g. +155512345
tr: Faks numarası, örn. +155512345

en: File
tr: Dosya

en: File URL
tr: Dosya URL'si

en: Filter
tr: Filtre

en: Find category
tr: Kategori bul

en: First
tr: Birinci

en: First name
tr: İsim

en: First name (optional)
tr: İlk ad (isteğe bağlı)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
tr: Eğer yaşadığı kültürde kullanılıyorsa kişinin ilk adı

en: Firstname
tr: İsim

en: Floor
tr: Kat

en: Floor / Appartment
tr: Kat/Daire

en: Floor / Office
tr: Kat/Ofis

en: Floor and/or apartment (optional)
tr: Kat ve/veya daire (opsiyonel)

en: Floor and/or appartment (optional)
tr: Kat ve/veya daire (isteğe bağlı)

en: Floor and/or office (optional)
tr: Kat ve/veya ofis (isteğe bağlı)

en: Flush
tr: Temizle

en: Flush cache?
tr: Önbelleği temizle?

en: Full name
tr: Tam isim

en: Full name (required)
tr: Tam isim (gerekli)

en: Group
tr: Grup

en: Group label (required)
tr: Grup etiketi (gerekli)

en: Group name describing for which members the group is for
tr: Grubun hangi üyeler için olduğunu tanımlayan grup adı

en: Height
tr: Yükseklik

en: Hidden attributes
tr: Gizli nitelikler

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
tr: Sipariş edilen ürünlerle birlikte saklanan gizli ürün nitelikleri

en: Honorary title
tr: Onursal ünvan

en: Honorary title (optional)
tr: Onur unvanı (isteğe bağlı)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
tr: Dr., Ph.D, gibi onur unvanları

en: House no
tr: Ev no

en: House number
tr: Ev numarası

en: House number (optional)
tr: Ev numarası (isteğe bağlı)

en: How the customer is addressed in e-mails
tr: E-maillerde müşteriye nasıl hitap edilir

en: How the supplier is addressed in e-mails
tr: E-maillerde tedarikçiye nasıl hitap edilir

en: ID
tr: Kimlik

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
tr: İlgili bir faturanın ID'si, örn; değiştirilmiş veya iade edilmiş bir faturanın

en: ISO currency code (required)
tr: ISO para birimi kodu (gerekli)

en: ISO language code (required)
tr: ISO dil kodu (gerekli)

en: Images
tr: Görüntüler

en: Images will only be shown for that language, useful if the image contains text or is language sepecific
tr: Resimler sadece bu dil için gösterilir, eğer resim metin içeriyorsa veya dile özelse kullanışlıdır

en: Import
tr: İçe aktar

en: Import/Export jobs
tr: İçe Aktarma/Dışa Aktarma işleri

en: Incl. tax
tr: KDV dahil

en: Info
tr: Bilgi

en: Insert new entry
tr: Yeni giriş ekle

en: Insert new entry (Ctrl+I)
tr: Yeni giriş ekle (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
tr: İç ürün adı, başka herhangi bir dilde ürün adı mevcut değilse sadece web sitesinde ve arama için kullanılacaktır

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
tr: Dahili ürün adı, eğer dil için bir ürün adı mevcut değilse web sitesinde kullanılacaktır

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
tr: Dahili nitelik adı, eğer dil için bir isim mevcut değilse web sitesinde kullanılacaktır

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
tr: Dahili kategori adı, eğer dil için bir isim mevcut değilse web sitesinde kullanılacaktır

en: Internal name
tr: İç ad

en: Internal name (required)
tr: İç ad (gerekli)

en: Internal type name shown in the administration interface
tr: Yönetim arayüzünde gösterilen dahili tür adı

en: Interval
tr: Aralık

en: Interval (required)
tr: Aralık (gerekli)

en: Invalid action "{0}"
tr: Geçersiz eylem "{0}"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
tr: %1$s" class adında geçersiz karakterler

en: Invalid characters in client name "%1$s"
tr: "%1$s" istemci adında geçersiz karakterler

en: Invalid class name "%1$s"
tr: Geçersiz class adı "%1$s"

en: Invalid data
tr: Geçersiz veri

en: Invalid domain "%1$s"
tr: Geçersiz domain "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
tr: Geçersiz fabrika "%1$s"

en: Invalid value for configuration key "{0}"
tr: Yapılandırma anahtarı için geçersiz değer "{0}"

en: Invoice
tr: Fatura

en: Item deleted successfully
tr: Öğe başarıyla silindi

en: Item position within the same type
tr: Aynı tür içinde öğe konumu

en: Item saved successfully
tr: Öğe başarıyla kaydedildi

en: Job item details
tr: Görev öğe detayları

en: Jobs
tr: Görevler

en: Keywords for search engines, added to the head section of the category page
tr: Arama motorları için anahtar kelimeler, kategori sayfasının üst bölümüne eklenir

en: Keywords for search engines, added to the head section of the product detail page
tr: Arama motorları için anahtar kelimeler, ürün detay sayfasının üst bölümüne eklenir

en: Label
tr: Etiket

en: Label (required)
tr: Etiket (gerekli)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
tr: Aralığı tanımlayan etiket, hiçbir isim mevcut değilse kullanılacaktır

en: Label will be used if empty but then there must be no name for all languages. Otherwise, items will not be shown when sorting by name
tr: Boşsa etiket kullanılacaktır, fakat bu durumda tüm diller için bir isim olmamalı. Aksi takdirde ada göre sıralama yapılırken öğeler gösterilmez

en: Language
tr: Dil

en: Language (required)
tr: Dil (gerekli)

en: Language ID
tr: Dil ID'si

en: Language of the entered text
tr: Girilen metnin dili

en: Languages
tr: Diller

en: Last
tr: Sonuncu

en: Last delivery status of the invoice
tr: Faturanın son teslim durumu

en: Last delivery status of the order
tr: Siparişin son teslim durumu

en: Last modified
tr: Son değiştirilme

en: Last name
tr: Soyad

en: Last name (required)
tr: Soyad (gerekli)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
tr: Müşterinin soyadı veya ilk isimlerin kullanılmadığı kültürlerde tam adı

en: Last payment status of the invoice
tr: Faturanın son ödeme durumu

en: Last payment status of the order
tr: Siparişin son ödeme durumu

en: Lastname
tr: Soyad

en: Latest orders
tr: Son siparişler

en: Length
tr: Uzunluk

en: List
tr: Liste

en: List ID
tr: Liste ID

en: List Status
tr: Liste Durumu

en: List creation time
tr: Liste oluşturma zamanı

en: List editor
tr: Liste editörü

en: List end date
tr: Liste bitiş tarihi

en: List item details
tr: Liste öğesi detayları

en: List modification time
tr: Liste değişiklik zamanı

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
tr: Bir ürün olarak satılması gereken ürün listesi, genellikle indirimli fiyatla

en: List of products often bought together
tr: Sıklıkla birlikte satın alınan ürün listesi

en: List of suggested products
tr: Önerilen ürünler listesi

en: List position
tr: Liste pozisyonu

en: List start date
tr: Liste başlangıç tarihi

en: List type
tr: Liste türü

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Locale
tr: Yerel

note: : Locale currency item panel title with currency label ({0}) and currency code ({1)}
en: Locale currency: {0} ({1})
tr: Yerel para birimi: {0} ({1})

note: : Locale item panel title with site code ({1)}
en: Locale item details ({1})
tr: Yerel öğe detayları ({1})

note: : Locale language item panel title with language label ({0}) and language code ({1)}
en: Locale language: {0} ({1})
tr: Yerel dil: {0} ({1})

note: : Locale site item panel title with site label ({0}) and site code ({1)}
en: Locale site: {0} ({1})
tr: Yerel site: {0} ({1})

en: Log
tr: Günlük

en: Logs
tr: Günlükler

en: Long description
tr: Uzun açıklama

en: Media
tr: Medya

en: Media Lists Type
tr: Medya Liste Türleri

en: Media Lists Types
tr: Medya Liste Türleri

en: Media Property Type
tr: Medya Özellik Türü

en: Media Property Types
tr: Medya Özellik Türleri

en: Media Type
tr: Medya Türü

en: Media Types
tr: Medya Türleri

en: Media properties
tr: Medya özellikleri

en: Media type
tr: Medya türü

note: : Media type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Media type: {0} ({1})
tr: Medya türü: {0} ({1})

note: : Media item panel title with media label ({0}) and site code ({1)}
en: Media: {0} ({1})
tr: Medya: {0} ({1})

en: Message
tr: Mesaj

en: Method
tr: Metot

en: Mimetype
tr: MIME türü

en: Minimum quantity
tr: Minimum miktar

en: Miss
tr: Bayan

en: Modifed
tr: Değiştirildi

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Months
tr: Aylar

en: More
tr: Daha fazla

en: Move this entry up/down
tr: Bu girişi yukarı/aşağı taşı

en: Mr
tr: Bay

en: Mrs
tr: Bayan

en: Name
tr: İsim

en: Name of the coupon provider class (required)
tr: Kupon sağlayıcı sınıfının adı (gerekli)

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
tr: Müşteriler dosyayı bilgisayarlarına kaydettiğinde indirilen dosyanın adı

en: Name of the plugin provider class (required)
tr: Eklenti sağlayıcı sınıfının adı (gerekli)

en: Name of the service provider class (required)
tr: Hizmet sağlayıcı sınıfının adı (gerekli)

en: New
tr: Yeni

en: Next
tr: Sonraki

en: Next date
tr: Sonraki tarih

en: Next date (optional)
tr: Sonraki tarih (opsiyonel)

en: Next date the subscription is renewed
tr: Aboneliğin yenileneceği bir sonraki tarih

en: No error information available
tr: Hiçbir hata bilgisi mevcut değil

en: No file uploaded for %1$d. new image
tr: %1$d. yeni resim için dosya yüklenmedi

en: No items
tr: Öğe yok

en: No items found
tr: Hiç bir öğe bulunamadı

en: No items found for "%1$s %2$s %3$s"
tr: "%1$s %2$s %3$s" için ürün bulunamadı

en: No view available
tr: Hiçbir görünüm mevcut değil

en: No voucher
tr: Kupon yok

en: Non-shared properties for the media item
tr: Medya öğesi için paylaşılmayan özellikler

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
tr: JQAdm "%1$s" istemcisine erişime izin verilmedi

en: Not implemented
tr: Uygulanmadı

en: Notice
tr: Uyarı

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
tr: Şu anda stokta olan ürün sayısı, sınırsız miktar için boş bırakın

en: OK
tr: TAMAM

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
tr: Verginin faturada faturalandırılmasının gerekip gerekmediğini belirlemek için resmi Vergi Numarası

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
tr: Virgüllerle ayrılmış bir sağlayıcı ve sıfır veya daha fazla dekatör sınıfı isimleri

en: Option
tr: Seçenek

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
tr: Müşteri tarafından ürünle birlikte seçilebilen isteğe bağlı ürün bileşenleri

en: Order
tr: Sipariş

en: Order ID
tr: Sipariş ID

en: Order item details
tr: Sipariş öğe detayları

en: Order of the language/currency combinations
tr: Dil/para birimi kombinasyonlarının sırası

en: Order of the service options in the checkout process
tr: Ödeme sürecindeki hizmet seçeneklerinin sırası

en: Order of the types in the frontend
tr: Türlerin ön plandaki sırası

en: Order product ID
tr: Sipariş ürün kimliği

en: Order totals
tr: Sipariş toplamları

en: Orders
tr: Siparişler

en: Orders by day
tr: Günlere göre siparişler

en: Orders by hour
tr: Saatlere göre siparişler

en: Orders by payment status
tr: Ödeme durumuna göre siparişler

en: Orders by weekday
tr: Haftanın gününe göre siparişler

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
tr: Varolan dosyanın üzerine yaz, böylece daha önce onu satın alan müşteriler daha sonra yeni içeriği de indirebilirler

en: PHP setting "%1$s" is disabled
tr: "%1$s" PHP ayarı devre dışı

en: PHP setting for "%1$s" is too low
tr: "%1$s" için PHP ayarı çok düşük

en: Page %1$d of %2$d
tr: Toplam %2$d sayfadan %1$d.

en: Page description shown by search engines, added to the head section of the category page
tr: Arama motorları tarafından gösterilen sayfa açıklaması, kategori sayfasının üst bölümüne eklenir

en: Parameter
tr: Parametre

en: Password
tr: Şifre

en: Password (required)
tr: Şifre (gerekli)

en: Path
tr: Yol

en: Pay costs
tr: Ödeme masrafları

en: Pay date
tr: Ödeme tarihi

en: Pay name
tr: Ödeme adı

en: Pay price
tr: Ödeme fiyatı

en: Pay rebate
tr: Ödeme indirimi

en: Pay status
tr: Ödeme durumu

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment date
tr: Ödeme tarihi

en: Payment status
tr: Ödeme durumu

en: Payment type
tr: Ödeme türü

en: Payment types
tr: Ödeme türleri

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: Personal data
tr: Kişisel veri

en: Phone
tr: Telefon

en: Physical values
tr: Fiziksel değerler

en: Please recheck your data
tr: Lütfen verilerinizi tekrar kontrol edin

en: Please save the coupon first before you can add codes
tr: Kodları ekleyebilmek için lütfen önce kuponu kaydedin

en: Please select
tr: Lütfen seçiniz

en: Please select an item on the right side and add it via drag and drop to this list.
tr: Lütfen sağ tarafta bir öğe seçin ve sürükleyip bırakma yöntemiyle listeye ekleyin

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Plugin Type
tr: Eklenti Türü

en: Plugin Types
tr: Eklenti Türleri

en: Plugin position (required)
tr: Eklenti pozisyonu (gerekli)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
tr: Eklenti sağlayıcısı veya eklenti dekoratörü yapılandırma adı

en: Plugin type
tr: Plugin türü

note: : Plugin type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin type: {0} ({1})
tr: Plugin türü: {0} ({1})

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Position
tr: Pozisyon

en: Position (required)
tr: Pozisyon (gerekli)

en: Postal
tr: Posta

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
tr: Müşterinin yaşadığı bölgede kullanılıyorsa teslimat için posta kodu

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
tr: Tedarikçinin yaşadığı bölgede kullanılıyorsa teslimat için posta kodu

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier's office
tr: Tedarikçinin ofisinin bulunduğu bölgede kullanılıyorsa teslimat için posta kodu

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview URL
tr: Önizleme URL'si

en: Previous
tr: Önceki

en: Price
tr: Fiyat

en: Price Lists Type
tr: Fiyat Liste Türleri

en: Price Lists Types
tr: Fiyat Liste Türleri

en: Price Type
tr: Fiyat Türü

en: Price Types
tr: Fiyat Türleri

en: Price type
tr: Fiyat türü

note: : Price type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Price type: {0} ({1})
tr: Fiyat türü: {0} ({1})

note: : Price item panel title with price label ({0}) and site code ({1)}
en: Price: {0} ({1})
tr: Fiyat: {0} ({1})

en: Prices
tr: Fiyatlar

en: Priority
tr: Öncelik

en: Product
tr: Ürün

en: Product ID
tr: Ürün ID

en: Product Lists Type
tr: Ürün Liste Türleri

en: Product Lists Types
tr: Ürün Liste Türleri

en: Product Property Type
tr: Ürün Nitelik Türü

en: Product Property Types
tr: Ürün Özellik Türleri

en: Product Type
tr: Ürün Türü

en: Product Types
tr: Ürün Türleri

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
tr: Müşterilerin kendi metin ve değerlerini girebileceği sepet içinde saklanan ürün nitelikleri

en: Product attributes that are used by other products too
tr: Diğer ürünler tarafından da kullanılan ürün nitelikleri

en: Product characteristics that are not shared with other products
tr: Diğer ürünlerle paylaşılmayan ürün özellikleri

en: Product code
tr: Ürün kodu

en: Product costs
tr: Ürün maliyetleri

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
tr: Ürün yüksekliği, örn: 20.0 (yard, inç, vb.)

en: Product item details
tr: Ürün öğe detayları

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
tr: Ürün uzunluğu, örn: 30.0 (yard, inç, vb.)

en: Product name
tr: Ürün adı

en: Product price
tr: Ürün fiyatı

en: Product property type
tr: Ürün özellik türü

note: : Product property.type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)} : Product property type item panel title with type label ({0}) and site
en: Product property type: {0} ({1})
tr: Ürün özellik türü: {0} ({1})

en: Product quantity
tr: Ürün miktarı

en: Product rebate
tr: Ürün indirimi

en: Product status
tr: Ürün durumu

en: Product stock
tr: Ürün stoğu

en: Product supplier
tr: Ürün tedarikçisi

en: Product supplier (optional)
tr: Ürün tedarikçisi (isteğe bağlı)

note: : Product tag item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product tag: {0} ({1})
tr: Ürün etiketi: {0} ({1})

en: Product tax
tr: Ürün vergisi

en: Product tax rate
tr: Ürün vergi oranı

en: Product type
tr: Ürün türü

note: : Product type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Product type: {0} ({1})
tr: Ürün türü: {0} ({1})

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
tr: Ürün ağırlığı, örn: 1.25 (pound, ons, vb.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
tr: Ürün genişliği, örn: 17.5 (yard, inç, vb.)

note: : Product item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product: {0} ({1})
tr: Ürün: {0} ({1})

en: Products
tr: Ürünler

en: Products bought together
tr: Beraber satın alınan ürünler

en: Promotion
tr: Promosyon

en: Properties
tr: Özellikler

en: Property
tr: Özellik

en: Property value (required)
tr: Özellik değeri (gerekli)

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Provider/decorator class names (required)
tr: Sağlayıcı/dekoratör sınıf isimleri (gerekli)

en: Purchase
tr: Satın alma

en: Purchase date
tr: Satın alma tarihi

en: Purchased
tr: Satın alındı

en: Quantity
tr: Miktar

en: Quantity or empty if unlimited (optional)
tr: Miktar veya sınırsızsa boş (isteğe bağlı)

en: Reason
tr: Sebep

en: Rebate
tr: İndirim

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
tr: Orijinal fiyattan yapılan iskonto, indirim yüzdesini ve çapraz fiyatı hesaplamak için kullanılır

en: Ref-ID
tr: Referans ID

en: Related ID
tr: İlgili ID

en: Related order
tr: İlgili sipariş

en: Related order ID
tr: İlgili sipariş ID

en: Remove filter
tr: Filtreyi kaldır

en: Renew
tr: Yenile

en: Replace file
tr: Dosyayı değiştir

en: Request
tr: Talep

en: Required parameter "%1$s" is missing
tr: Gerekli parametre "%1$s" eksik

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
tr: Blok fiyatlandırma için gerekli ürün miktarı, örn; bir ürün için 5,00$, on ürün için 45,00$

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Result
tr: Sonuç

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
tr: Eğer bu kategorinin farklı bir sayfada gösterilmesi gerekiyorsa kategori sayfasının rota adı veya sayfa kimliği

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
tr: Eğer bu ürünün farklı bir sayfada gösterilmesi gerekiyorsa ürün detay sayfasının rota adı veya sayfa kimliği

en: Route or page ID (optional)
tr: Rota veya sayfa ID'si (isteğe bağlı)

en: Sales by weekday
tr: Haftasonuna göre satışlar

en: Sales of the last 30 days
tr: Son 30 günün satışları

en: Sales per month
tr: Aylık satışlar

en: Salutation
tr: Selamlama

en: Save
tr: Kaydet

en: Save & Close
tr: Kaydet & Kapat

en: Save & Copy
tr: Kaydet & Kopyala

en: Save & New
tr: Kaydet & Yeni

en: Save entry (Ctrl+S)
tr: Girişi kaydet (Ctrl+S)

en: Saving
tr: Kaydediliyor

en: Schema {0} is  not registered
tr: Şema {0} kayıtlı değil

en: Search
tr: Ara

en: Search schema {0} is  not registered
tr: Arama şeması {0} kayıtlı değil

en: Second level type for grouping items
tr: Öğeleri gruplamak için ikinci seviye türü

en: Select Item
tr: Öğe seç

en: Select file
tr: Dosya seç

en: Select languages to export
tr: Dış aktarmak için dilleri seçin

en: Service
tr: Hizmet

en: Service ID
tr: Hizmet ID

en: Service Lists Type
tr: Hizmet Liste Türleri

en: Service Lists Types
tr: Hizmet Liste Türleri

en: Service Type
tr: Hizmet Türü

en: Service Types
tr: Hizmet Türleri

en: Service attribute code
tr: Hizmet nitelik kodu

en: Service costs
tr: Hizmet masrafları

en: Service fees
tr: Hizmet ücretleri

en: Service item details
tr: Hizmet öğe detayları

en: Service name
tr: Hizmet adı

en: Service position (required)
tr: Hizmet konumu (gerekli)

en: Service price
tr: Hizmet fiyatı

en: Service provider or service decorator configuration name
tr: Hizmet sağlayıcı veya hizmet dekoratörü yapılandırma adı

en: Service rebate
tr: Hizmet indirimi

en: Service type
tr: Hizmet türü

note: : Service type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Service type: {0} ({1})
tr: Hizmet türü: {0} ({1})

note: : Service item panel title with service label ({0}) and site code ({1)}
en: Service: {0} ({1})
tr: Hizmet: {0} ({1})

en: Services
tr: Hizmetler

en: Ship date
tr: Gönderi tarihi

en: Ship status
tr: Gönderi durumu

en: Shipping
tr: Nakliye

en: Shipping costs per item
tr: Ürün başına nakliye ücreti

en: Shipping or payment costs
tr: Nakliye veya ödeme masrafları

en: Shipping/Payment costs
tr: Nakliye/Ödeme masrafları

en: Short description
tr: Kısa açıklama

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
tr: Eğer müşterinin yaşadığı ülkede kullanılıyorsa kısa eyalet kodu (örn NY)

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier has his office
tr: Tedarikçi ofisinin bulunduğu ülkede kullanılıyorsa kısa eyalet kodu (Örn, NY)

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
tr: Tedarikçinin bulunduğu ülkede kullanılıyorsa kısa eyalet kodu (örn. NY)

en: Show
tr: Göster

en: Show entry
tr: Girişi göster

en: Show/hide advanced data
tr: Gelişmiş verileri göster/gizle

en: Show/hide this entry
tr: Bu girişi göster/sakla

en: Shown if the article reached a stock level of zero
tr: Eğer ürünün stok seviyesi sıfıra ulaştıysa gösterilir

en: Simple mode
tr: Basit mod

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
tr: Ürün ne zamandan beri mevcut: Ön panelde (front-end) sıralama için kullanılır

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
tr: Anahtar/değer çifti olarak bulunacak olan siteye özel yapılandırma seçenekleri

en: Site the order was placed at
tr: Siparişin verildiği site

en: Sites
tr: Siteler

en: Size
tr: Boyut

en: Sorry, adding orders manually is currently not implemented
tr: Maalesef manuel olarak sipariş ekleme henüz uygulanmamaktadır

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
tr: Aynı nitelik türü içinde niteliklerin sıralanması

en: Source
tr: Kaynak

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
tr: Faturanın kaynağı, örn; web veya telefon aracılığıyla

en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

en: State
tr: Eyalet/İl

en: Status
tr: Durum

en: Stock
tr: Stok

en: Stock Type
tr: Stok Türü

en: Stock Types
tr: Stok Türleri

en: Stock level
tr: Stok seviyesi

en: Stock type
tr: Stok türü

en: Street
tr: Sokak

en: Street (required)
tr: Sokak (gerekli)

en: Street name (optional)
tr: Sokak adı (isteğe bağlı)

en: Sub-total
tr: Ara-toplam

en: Subscription
tr: Abonelik

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
tr: Yıllık, aylık, haftalık ve günlük abonelik aralığı. Örneğin: sıfır yıl, bir ay, iki hafta ve üç gün için "P0Y1M2W3D"

en: Substracted rebate amount
tr: Çıkarılmış indirim tutarı

en: Suggested products
tr: Önerilen ürünler

en: Sum
tr: Toplam

en: Supplier
tr: Tedarikçi

note: : Supplier address item panel title with supplier name ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier address: {0} ({1})
tr: Tedarikçi adresi: {0} ({1})

en: Supplier name or company
tr: Tedarikçi adı veya şirketi

note: : Supplier item panel title with supplier label ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier: {0} ({1})
tr: Tedarikçi: {0} ({1})

en: Suppliers
tr: Tedarikçiler

en: Switching language ...
tr: Dil değiştiriliyor ...

en: Switching site ...
tr: Site değiştiriliyor ...

en: Tag Type
tr: Etiket Türü

en: Tag Types
tr: Etiket Türleri

en: Tag value (required)
tr: Etiket değeri (gerekli)

note: : Tag item panel title with tag label ({0}) and site code ({1)}
en: Tag: {0} ({1})
tr: Etiket: {0} ({1})

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tax
tr: Vergi

en: Tax rate
tr: Vergi oranı

en: Tax rate in %
tr: % vergi oranı

en: Telefax
tr: Faks

en: Telephone
tr: Telefon

en: Telephone number (optional)
tr: Telefon numarası (isteğe bağlı)

en: Telephone number, e.g. +155512345
tr: Telefon numarası, örn. +902322222

en: Text
tr: Metin

en: Text Lists Type
tr: Metin Liste Türleri

en: Text Lists Types
tr: Metin Liste Türleri

en: Text Type
tr: Metin Türü

en: Text Types
tr: Metin Türleri

en: Text type
tr: Metin türü

note: : Text type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Text type: {0} ({1})
tr: Metin türü: {0} ({1})

note: : Text item panel title with text label ({0}) and site code ({1)}
en: Text: {0} ({1})
tr: Metin: {0} ({1})

en: Texts
tr: Metinler

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
tr: Ürün web sitesinde sadece o tarih ve saatten sonra gösterilir, sezonluk ürünler için kullanışlıdır

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
tr: Ürün web sitesinde sadece o tarih ve saate kadar gösterilir, sezonluk ürünler için kullanışlıdır

en: The article name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
tr: URL'lerde kullanılan ürün adı, örn; latin olmayan diller için

en: The category name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
tr: URL'lerde kullanılan kategori adı, örn; latin olmayan diller için

en: The file with the exported texts will be available within a few minutes. It can then be downloaded from the "Job" panel of the "Overview" tab.
tr: Dışa aktarılan metinli dosyalar bir kaç dakika içinde hazır olacaktır. Hazır olduğunda "Genel bakış" sekmesinin "Görevler" panelinden indirilebilir.

en: The image title is used for the title tag of the image on the web site
tr: Resim başlığı sitedeki resmin başlık etiketi için kullanılır

en: The item is only shown on the web site after that date and time
tr: Öğe, web sitesinde sadece o tarih ve saatten sonra gösterilir

en: The item is only shown on the web site until that date and time
tr: Öğe, web sitesinde sadece o tarih ve saate kadar gösterilir

en: The option is only shown on the web site after that date and time
tr: Seçenek, web sitesinde sadece o tarih ve saatten sonra gösterilir

en: The option is only shown on the web site until that date and time
tr: Seçenek, web sitesinde sadece o tarih ve saate kadar gösterilir

en: The texts of your uploaded file will be imported within a few minutes. You can check the status of the import in the "Job" panel of the "Overview" tab
tr: Yüklediğiniz dosyanın metinleri birkaç dakika içinde içe aktarılacaktır. İçe aktarma durumunu "Genel bakış" sekmesinin "Görevler" panelinde kontrol edebilirsiniz.

en: This combination already exists
tr: Bu kombinasyon zaten mevcut

en: Three letter ISO currency code
tr: Üç harfli ISO para birimi kodu

en: Timestamp
tr: Zaman Damgası

en: Title
tr: Başlık

en: Toggle dropdown
tr: Açılır menüyü aç/kapat

en: Total
tr: Toplam

en: Two letter ISO country code
tr: İki harfli ülke ISO kodu

en: Two letter ISO language code
tr: İki harfli ISO dil kodu

en: Two letter country code, e.g. "US" (required)
tr: İki harfli ülke kodu, örn. "TR" (gerekli)

en: Type
tr: Tür

en: Type position (optional)
tr: Tür pozisyonu (isteğe bağlı)

en: Types
tr: Türler

en: Types for additional images like icons
tr: Simgeler gibi ek görüntüler için türler

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
tr: Bir lb/kg başına veya her ay gibi ek fiyatlar için türler

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
tr: Bir Ib/kg başına veya aylık gibi ilave metin türleri

en: URL of the customer web site
tr: Müşteri web sitesinin URL'si

en: URL of the supplier web site
tr: Tedarikçi web sitesinin URL'si

en: URL segment
tr: URL segmenti

en: URL target
tr: URL hedefi

en: Unable to call method "%1$s"
tr: Metot "%1$s" çağrılamıyor

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
tr: Stok seviyelerine ilişkin benzersiz ürün kodu, örn; ERP sisteminden bir EAN/GTIN numarası veya kendiliğinden oluşturulan

en: Unique attribute code (required)
tr: Benzersiz nitelik kodu (gerekli)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
tr: Benzersiz nitelik kodu, örn; "renk" nitelik türü için "yeşil"

en: Unique category code (required)
tr: Benzersiz kategori kodu (isteğe bağlı)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
tr: Benzersiz kategori kodu, ya harici sistemden ya da kendinden oluşturulmuş

en: Unique code (required)
tr: Benzersiz kod (gerekli)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
tr: Hizmeti tanımlamak için benzersiz kod, genellikle kendi kendine oluşturulur

en: Unique customer e-mail address
tr: Benzersiz müşteri e-posta adresi

en: Unique group code (required)
tr: Benzersiz grup kodu (gerekli)

en: Unique service code (required)
tr: Benzersiz hizmet kodu (gerekli)

en: Unique site code (required)
tr: Benzersiz site kodu (gerekli)

en: Unique supplier code
tr: Benzersiz tedarikçi kodu

en: Unique type code
tr: Benzersiz tür kodu

en: Unique type code (required)
tr: Benzersiz tür kodu (gerekli)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
tr: Benzersiz tür kodu, örn: "yeşil", "mavi", "kırmızı" gibi nitelikler için "renk"

en: Unknown type "%1$s"
tr: Bilinmeyen tür "%1$s"

en: Upload failed
tr: Yükleme başarısız

en: Upload successful
tr: Yükleme başarılı

en: Uploaded
tr: Yüklendi

en: Used by
tr: Tarafından kullanılan

en: User groups
tr: Kullanıcı grupları

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: User name, e.g. e-mail address (required)
tr: Kullanıcı adı, örn. e-mail adresi (gerekli)

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: VAT ID
tr: Vergi Dairesi/Numarası

en: Value
tr: Değer

en: Value added tax identifier (optional)
tr: Katma değer vergisi tanımlayıcı (isteğe bağlı)

en: Variant attributes
tr: Değişken nitelikleri

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
tr: Sipariş edilen ürünlerle birlikte saklanan değişken ürün nitellikleri

en: Variants
tr: Değişkenler

en: Vat ID
tr: Vergi Dairesi/Numarası

en: Vat ID, e.g. "GB999999999"
tr: Vergi Dairesi/Numarası, örn. "Bornova/123 456 789 11"

en: Verification date
tr: Doğrulama tarihi

en: View details
tr: Ayrıntıları görüntüle

en: Voucher
tr: Kupon

en: Vouchers
tr: Kuponlar

en: Warehouse
tr: Depo

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
tr: Ürünleriniz birkaç farklı yerde bulunuyorsa depo veya yerel mağaza

note: : Product warehouse item panel title with warehouse label ({0}) and site code ({1)}
en: Warehouse: {0} ({1})
tr: Depo: {0} ({1})

en: Web site
tr: Web sitesi

en: Web site URL (optional)
tr: Web site URL'si (isteğe bağlı)

en: Web site, e.g. www.example.com
tr: Web sitesi, örn. www.example.com

en: Website
tr: Web sitesi

en: Weeks
tr: Haftalar

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Width
tr: Genişlik

en: YYYY-MM-DD (optional)
tr: YYYY-MM-DD (isteğe bağlı)

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
tr: YYYY-AA-GG ss:dd:ss (isteğe bağlı)

en: Years
tr: Yıllar

en: You are going to delete one or more items. Would you like to proceed?
tr: Bir veya daha fazla öğeyi sileceksiniz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: You are going to flush the complete cache for the current site. Would you like to proceed?
tr: Mevcut site için komple önbelleği temizleyeceksiniz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Zip code
tr: Posta kodu

en: Zip code (optional)
tr: Posta kodu (isteğe bağlı)

en: address
tr: Adresler

en: address:delivery
tr: Teslimat adresi

en: address:payment
tr: Fatura adresi

en: attribute
tr: Nitelikler

en: bundle
tr: Birlikte verilenler

en: catalog
tr: Kategoriler

en: category
tr: Kategoriler

en: characteristic
tr: Teknik özellikler

en: code
tr: Kodlar

en: company
tr: Şirket

en: countday
tr: Günlere göre siparişler

en: counthour
tr: Siparişten sonraki saatler

en: countpaystatus
tr: Ödeme durumuna göre siparişler

en: coupon
tr: Kuponlar

en: customer
tr: Müşteriler

en: dashboard
tr: Gösterge Paneli

en: day
tr: Günlere göre

en: deliverytype
tr: Teslimat türüne göre

en: download
tr: İndirmeler

en: group
tr: Grup

en: hour
tr: Saate göre

en: image
tr: Görüntüler

en: invoice
tr: Faturalar

en: latest
tr: En yeni

en: locale
tr: Yerel Ayarlar

en: locale/currency
tr: Para Birimleri

en: locale/language
tr: Diller

en: locale/site
tr: Siteler

en: log
tr: Günlük

en: media
tr: Medya

en: miss
tr: Bayan

en: mr
tr: Bay

en: mrs
tr: Bayan

en: new
tr: Yeni

en: no
tr: Hayır

en: not available any more
tr: Artık mevcut değil

en: option
tr: Seçenekler

en: order
tr: Siparişler

en: order:phone
tr: Telefon

en: order:web
tr: Web

en: pay:-1
tr: Tamamlanmadı

en: pay:0
tr: Silindi

en: pay:1
tr: İptal edildi

en: pay:2
tr: Reddedildi

en: pay:3
tr: Geri ödendi

en: pay:4
tr: Beklemede

en: pay:5
tr: Onaylanmış

en: pay:6
tr: Teslim alındı

en: pay:authorized
tr: Onaylanmış

en: pay:canceled
tr: İptal edildi

en: pay:deleted
tr: Silindi

en: pay:pending
tr: Bekliyor

en: pay:received
tr: Teslim alındı

en: pay:refund
tr: Geri ödeme

en: pay:refused
tr: Reddedildi

en: pay:unfinished
tr: Açık

en: paymentstatus
tr: Ödeme durumuna göre

en: paymenttype
tr: Ödeme türlerine göre

en: physical
tr: Fiziksel

en: plugin
tr: Eklentiler

en: price
tr: Fiyatlar

en: product
tr: Ürünler

en: property
tr: Nitelik

en: reason:-1
tr: Sebep:-1

en: reason:0
tr: Sebep:0

en: reason:1
tr: Sebep:1

en: related
tr: Ürünler

en: salesweekday
tr: Haftanın gününe göre satışlar

en: selection
tr: Değişkenler

en: service
tr: Hizmetler

en: service:delivery
tr: Teslimat

en: service:payment
tr: Ödeme

en: servicedelivery
tr: Sevkiyat yöntemine göre siparişler

en: servicepayment
tr: Ödeme yöntemine göre siparişler

en: special
tr: Özel

en: stat:-1
tr: Açık

en: stat:0
tr: Silindi

en: stat:1
tr: Beklemede

en: stat:2
tr: Devam etmekte

en: stat:3
tr: Sevk edildi

en: stat:4
tr: Teslim edildi

en: stat:5
tr: Kayıp

en: stat:6
tr: Reddedildi

en: stat:7
tr: Geri döndü

en: stat:deleted
tr: Silindi

en: stat:delivered
tr: Teslim edildi

en: stat:dispatched
tr: Sevk edildi

en: stat:lost
tr: Kayıp

en: stat:pending
tr: Bekliyor

en: stat:progress
tr: Devam etmekte

en: stat:refused
tr: Reddedildi

en: stat:returned
tr: Geri döndü

en: stat:unfinished
tr: Açık

en: status:-1
tr: Test için

en: status:-2
tr: Arşivlendi

en: status:0
tr: Devre dışı

en: status:1
tr: Kullanılabilir

en: status:archive
tr: Arşivlendi

en: status:disabled
tr: Devre dışı bırakıldı

en: status:enabled
tr: Etkinleştirildi

en: status:review
tr: İncelemede

en: stock
tr: Stoklar

en: subscription
tr: Abonelik

en: supplier
tr: Tedarikçiler

en: tag
tr: Etiketler

en: text
tr: Metinler

en: type
tr: Tür

en: type/attribute
tr: Nitelikler

en: type/attribute/lists
tr: Nitelik Listeleri

en: type/attribute/property
tr: Tür/Nitelik/Özellik

en: type/catalog/lists
tr: Katalog Listeleri

en: type/customer/lists
tr: Müşteri Listeleri

en: type/customer/property
tr: Tür/Müşteri/Özellik

en: type/media
tr: Medya

en: type/media/lists
tr: Medya Listeleri

en: type/media/property
tr: Tür/Medya/Özellik

en: type/plugin
tr: Eklentiler

en: type/price
tr: Fiyatlar

en: type/price/lists
tr: Fiyat Listeleri

en: type/product
tr: Ürünler

en: type/product/lists
tr: Ürün Listeleri

en: type/product/property
tr: Ürün Özellikleri

en: type/service
tr: Hizmetler

en: type/service/lists
tr: Hizmet Listeleri

en: type/stock
tr: Stoklar

en: type/tag
tr: Etiketler

en: type/text
tr: Metinler

en: type/text/lists
tr: Metin Listeleri

en: unknown
tr: Bilinmiyor

en: weekday
tr: Hafta içi

en: yes
tr: evet

en: yy-mm-dd
tr: yy-aa-gg
