aimeos-core - en to sr translation catalogue (331 entries)

en: Actual current price
sr: Trenutna stvarna cena

en: Add
sr: Dodaj

en: Add filter
sr: Dodaj filter

en: Additional
sr: Dodatno

en: Address
sr: Adresa

en: Address 1
sr: Adresa 1

en: Address 2
sr: Adresa 2

en: Address 3
sr: Adresa 2

en: Address ID
sr: ID adrese

en: Addresses
sr: Adrese

en: Admin JQAdm type is empty
sr: Admin JQAdm tip je prazan

en: Advanced
sr: Napredno

en: Aimeos object not available
sr: Aimeos objekat nije dostupan

en: All
sr: Sve

en: Allow custom price
sr: Dozvoli prilagodjene cene

en: Associated attributes
sr: Povezani atributi

en: Associated media
sr: Povezani mediji

en: Associated prices
sr: Povezane cene

en: Associated products
sr: Povezani artikli

en: Associated tags
sr: Povezani tagovi

en: Associated texts
sr: povezani tekst

en: Attribute
sr: Atribut

en: Attribute type
sr: Tip atributa

note: : Attribute type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute type: {0} ({1})
sr: Tip atributa: {0} ({1})

note: : Attribute item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute: {0} ({1})
sr: Atribut: {0} ({1})

en: Available attributes
sr: Dostupni atributi

en: Available media
sr: Dostupni mediji

en: Available prices
sr: Dostupne cene

en: Available products
sr: Dostupni artikli

en: Available tags
sr: Dostupni tagovi

en: Available texts
sr: Dostupan tekst

en: Back
sr: Nazad

en: Back in stock
sr: Ponovo na zalihama

en: Basic
sr: Osnovno

en: Basket
sr: Korpa

en: Billing address
sr: Adresa za naplatu

en: Cache
sr: Keš

en: Cache item details
sr: Keš detalji stavke

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Catalog
sr: Katalog

note: : Catalog item panel title with catalog label ({0}) and site code ({1)}
en: Catalog: {0} ({1})
sr: Katalog: {0} ({1})

en: Characteristics
sr: Karakteristike

en: City
sr: Grad

en: City name (required)
sr: Grad (obavezno)

en: City or town name (required)
sr: Grad (obavezno)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
sr: Klasa "%1$s" nije implementirana "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
sr: Klasa "%1$s" ne implementira interfejs "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
sr: Klasa "%1$s" nije dostupna

en: Class "%1$s" not found
sr: Klasa "%1$s" nije pronadjena

en: Clear
sr: Očisti

en: Click to upload
sr: Klik za upload

en: Close
sr: Zatvoriti

en: Code
sr: Kod

en: Codes
sr: Kodovi

en: Columns
sr: Kolone

en: Comment
sr: Komentar

en: Company
sr: Kompanija

en: Configuration
sr: Konfiguracija

en: Content
sr: Sadržaj

en: Copy
sr: Kopiraj

en: Costs
sr: Troškovi

en: Costs per item
sr: Troškovi po stavci

en: Could not upload file. Please notify your administrator
sr: Upload neuspešan. Molim Vas obavestite administratora

en: Count
sr: Broj

en: Country
sr: Država

en: Coupon
sr: Kupon

en: Coupon code
sr: Kod kupona

note: : Coupon code item panel title with coupon code ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon code: {0} ({1})
sr: Kupon kod {0} ({1})

note: : Coupon item panel title with coupon label ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon: {0} ({1})
sr: Kupon: {0} ({1})

en: Coupons
sr: Kuponi

en: Created
sr: Kreirano

en: Currency
sr: Valuta

en: Currency (required)
sr: Valuta (obavezno)

en: Customer
sr: Kupac

en: Date
sr: Datum

en: Date back
sr: Prethodni datum

en: Delete
sr: Obriši

en: Delete items?
sr: Obrisati stavke?

en: Delivery
sr: Isporuka

en: Delivery address
sr: Adresa za dostavu

en: Delivery date
sr: Datum dostave

en: Delivery status
sr: Status dostave

en: Details
sr: Detalji

en: Display field is empty
sr: Polje je prazno

en: Domain
sr: Domen

en: Domain (required)
sr: Domen (obavezno)

en: EAN, SKU or article number (required)
sr: EAN, SKU ili broj artikla (obavezno)

en: End date
sr: Krajnji datum

en: Error
sr: Greška

en: Expires
sr: Ističe

en: Export
sr: Izvoz

en: Export successful
sr: Izvoz uspešan

en: Facility
sr: Postrojenje

en: File URL
sr: URL fajla

en: First name
sr: Ime

en: Firstname
sr: Ime

en: Flush
sr: Isprazni

en: Flush cache?
sr: Isprazni keš?

en: Import
sr: Uvezi

en: Internal name
sr: Interno ime

en: Internal name (required)
sr: Interno ime (obavezno)

en: Invalid action "{0}"
sr: Nevažeća akcija "{0}"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
sr: Nedozvoljen karakter u imenu klase "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
sr: Nedozvoljen karakter u imenu klienta "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
sr: Pogrešno ime klase "%1$s"

en: Invalid data
sr: Nevažeći podatak

en: Invalid domain "%1$s"
sr: Pogrešan domen "%1$s"

en: Invalid value for configuration key "{0}"
sr: Nevažeća vrednost za konfiguracioni ključ "{0}"

en: Item position within the same type
sr: Pozicija stavke unutar istog tipa

en: Jobs
sr: Poslovi

en: Label
sr: Etiketa

en: Language
sr: Jezik

en: Language (required)
sr: Jezik (obavezno)

en: Last modified
sr: Zadnji put promenjeno

en: Last name
sr: Prezime

en: Lastname
sr: Prezime

en: Length
sr: Dužina

en: List
sr: Lista

en: List ID
sr: ID liste

en: List Status
sr: Status liste

en: List creation time
sr: Zadnji put kreirano

en: List editor
sr: Editor liste

en: List end date
sr: Krajni datum liste

en: List item details
sr: Detalji stavke liste

en: List modification time
sr: Vreme modifikacije liste

en: List position
sr: Pozicija liste

en: List start date
sr: Početni datum liste

en: List type
sr: Tip liste

en: Loading
sr: Učitavanje

en: Locale
sr: Lokalizacija

note: : Locale currency item panel title with currency label ({0}) and currency code ({1)}
en: Locale currency: {0} ({1})
sr: Valuta lokalizacije: {0} ({1})

note: : Locale item panel title with site code ({1)}
en: Locale item details ({1})
sr: Detalji stavke lokalizacije ({1})

note: : Locale language item panel title with language label ({0}) and language code ({1)}
en: Locale language: {0} ({1})
sr: Lokalni jezik: {0} ({1})

en: Logs
sr: Logovi

en: Media
sr: Mediji

en: Media type
sr: Tip medija

note: : Media type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Media type: {0} ({1})
sr: Tip medija: {0} ({1})

note: : Media item panel title with media label ({0}) and site code ({1)}
en: Media: {0} ({1})
sr: Medija: {0} ({1})

en: Message
sr: Poruka

en: Method
sr: Metod

en: Minimum quantity
sr: Minimalna količina

en: Miss
sr: gdica

en: Mr
sr: gosp

en: Mrs
sr: gosp

en: Name
sr: Ime

en: Name of the coupon provider class (required)
sr: Ime klase provajdera kupona (obavezno)

en: Name of the plugin provider class (required)
sr: Ime klase provajdera dodatka (obavezno)

en: Name of the service provider class (required)
sr: Ime klase provajdera servisa (obavezno)

en: Next
sr: Sledece

en: No error information available
sr: Infornacija o grešci nedostupna

en: No items
sr: Nema stavke

en: No view available
sr: Pregled nije moguc

en: Not implemented
sr: Nije implementirano

en: Notice
sr: Obaveštenje

en: Option
sr: Opcija

en: Order
sr: Porudžbina

en: Order ID
sr: ID porudzbine

en: Order item details
sr: Detalji stavke porudžbine

en: Order product ID
sr: ID porudžbenice proizvoda

en: Overview
sr: Pregled

en: Page %1$d of %2$d
sr: Stranica %1$d od %2$d

en: Parameter
sr: Parametar

en: Payment
sr: Placanje

en: Payment date
sr: Datum plaćanja

en: Payment status
sr: Status plaćanja

en: Please recheck your data
sr: Molim Vas proverite ponovo Vaše podatke

en: Please save the coupon first before you can add codes
sr: Molim Vas sačuvajte kupon pre nego što dodate kodove

en: Please select
sr: Molimo odaberite

en: Please select an item on the right side and add it via drag and drop to this list.
sr: Molim Vas izaberite stavku na desnoj strani i dodajte provlačenjem u ovu listu

en: Plugin
sr: Dodatak

en: Plugin type
sr: Tip dodatka

note: : Plugin type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin type: {0} ({1})
sr: Tip dodatka: {0} ({1})

note: : Plugin item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin: {0} ({1})
sr: Dodatak: {0} ({1})

en: Position
sr: Pozicija

en: Postal code
sr: Postanski broj

en: Preview
sr: Pregled

en: Preview URL
sr: URL pregleda

en: Previous
sr: Prijasnje

en: Price
sr: Cena

en: Price type
sr: Tip cene

note: : Price type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Price type: {0} ({1})
sr: Tip cene: {0} ({1})

note: : Price item panel title with price label ({0}) and site code ({1)}
en: Price: {0} ({1})
sr: Cena: {0} ({1})

en: Priority
sr: Priorited

en: Product
sr: Proizvod

en: Product ID
sr: ID proizvoda

en: Product code
sr: Kod proizvoda

en: Product costs
sr: Troškovi proizvoda

en: Product item details
sr: Detalji stavke proizvoda

en: Product name
sr: Ime proizvoda

en: Product price
sr: Cena proizvoda

en: Product quantity
sr: Količina proizvoda

en: Product rebate
sr: Rabat proizvoda

en: Product stock
sr: Stanje proizvoda

en: Product supplier (optional)
sr: Dobavljač proizvoda (opcionalno)

note: : Product tag item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product tag: {0} ({1})
sr: Tag proizvoda: {0} ({1})

en: Product tax rate
sr: Iznos poreza proizvoda

en: Product type
sr: Tip proizvoda

note: : Product type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Product type: {0} ({1})
sr: Tip proizvoda: {0} ({1})

note: : Product item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product: {0} ({1})
sr: Proizvod: {0} ({1})

en: Products
sr: Proizvodi

en: Products bought together
sr: Proizvodi kupljeni zajedno

en: Provider
sr: Snabdevač

en: Purchase date
sr: Datum kupovine

en: Quantity
sr: Količina

en: Quantity or empty if unlimited (optional)
sr: Količina ili prazno za neograničeno (opcionalno)

en: Rebate
sr: Rabat

en: Related order ID
sr: ID povezane porudžbine

en: Request
sr: Zahtev

en: Result
sr: Rezultat

en: Salutation
sr: Pozdrav

en: Save
sr: Sačuvaj

en: Saving
sr: Popust

en: Schema {0} is  not registered
sr: Schema {0} is not registered

en: Search
sr: traži

en: Search schema {0} is  not registered
sr: Search schema {0} is not registered

en: Select Item
sr: Izaberite stavku

en: Select languages to export
sr: Izaberite jezik za izvoz

en: Service
sr: Servis

en: Service ID
sr: ID servisa

en: Service fees
sr: Naplata usluge

en: Service item details
sr: Detalji stavke servisa

en: Service type
sr: Tip servisa

note: : Service type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Service type: {0} ({1})
sr: Tip servisa: {0} ({1})

note: : Service item panel title with service label ({0}) and site code ({1)}
en: Service: {0} ({1})
sr: Servis: {0} ({1})

en: Services
sr: Usluga

en: Shipping
sr: Slanje

en: Show
sr: Pokazati

en: Site
sr: Sajt

en: Size
sr: Veličina

en: Sorry, adding orders manually is currently not implemented
sr: Izvinite, ručno dodavanje narudžbina nije trenutno implementirano

en: Source
sr: Izvor

en: Start date
sr: Početni datum

en: State
sr: Država

en: Stock
sr: Zalihe

en: Stock level
sr: Stanje zaliha

en: Street
sr: Ulica

en: Substracted rebate amount
sr: Vrednost rabata

en: Suggested products
sr: Predlozeni proizvodi

en: Sum
sr: Zbir

en: Supplier
sr: Dobavljač

note: : Supplier item panel title with supplier label ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier: {0} ({1})
sr: Dobavljač: {0} ({1})

en: Switching language ...
sr: Prebacivanje jezika...

en: Switching site ...
sr: Prebacivanje sajta ...

en: Tag value (required)
sr: Vrednost oznake (obavezno)

en: Tags
sr: Oznake

en: Tax rate
sr: Vrednost poreza

en: Tax rate in %
sr: Vrednost poreza u %

en: Telefax
sr: Fax

en: Telephone
sr: Telefon

en: Text
sr: Tekst

en: Text type
sr: Tip teksta

note: : Text type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Text type: {0} ({1})
sr: Tip teksta: {0} ({1})

note: : Text item panel title with text label ({0}) and site code ({1)}
en: Text: {0} ({1})
sr: Tekst: {0} ({1})

en: This combination already exists
sr: Ova kombinacija već postoji

en: Title
sr: Naslov

en: Total
sr: Ukupno

en: Type
sr: Tip

en: Types
sr: Tipovi

en: Unique code (required)
sr: Unikatni kod (obavezno)

en: Upload failed
sr: Otpremanje neuspešno

en: Upload successful
sr: Otpremanje uspešno

en: Used by
sr: Koristio

en: Value
sr: Iznos

en: Vat ID
sr: PDV ID

en: Warehouse
sr: Magacin

note: : Product warehouse item panel title with warehouse label ({0}) and site code ({1)}
en: Warehouse: {0} ({1})
sr: Magacin: {0} ({1})

en: Web site
sr: Web stranica

en: Width
sr: Širina

en: You are going to delete one or more items. Would you like to proceed?
sr: Obrisaćete jednu ili više stavki. Dali želite da nastavite?

en: You are going to flush the complete cache for the current site. Would you like to proceed?
sr: Upravo ćete obrisati sav keš trenutnog sajta. Dali želite da nastavite?

en: address
sr: Adrese

en: address:delivery
sr: Adresa Isporuke

en: address:payment
sr: Adresa za račun

en: characteristic
sr: Karakteristike

en: code
sr: Kodovi

en: company
sr: Firma

en: download
sr: Preuzimanje

en: media
sr: Mediji

en: miss
sr: gdica

en: mr
sr: gosp

en: mrs
sr: gosp

en: new
sr: Novi

en: option
sr: Opcije

en: pay:-1
sr: nezavrseno

en: pay:0
sr: obrisano

en: pay:1
sr: prekinuto

en: pay:2
sr: odbijeno

en: pay:3
sr: refundirano

en: pay:4
sr: cekanje

en: pay:5
sr: odobreno

en: pay:6
sr: primljeno

en: pay:authorized
sr: Placanje:autorizovano

en: pay:canceled
sr: Placanje:otkazano

en: pay:deleted
sr: stat:obrisano

en: pay:pending
sr: stat:na čekanju

en: pay:received
sr: Placanje:primljeno

en: pay:refund
sr: Placanje:refundiranje

en: pay:refused
sr: Placanje:odbijeno

en: pay:unfinished
sr: stat:ne završeno

en: product
sr: Proizvodi

en: related
sr: Proizvodi

en: service
sr: Usluga

en: service:delivery
sr: Isporuka

en: service:payment
sr: Placanje

en: stat:-1
sr: nezavrseno

en: stat:0
sr: obrisano

en: stat:1
sr: cekanje

en: stat:2
sr: u napretku

en: stat:3
sr: poslano

en: stat:4
sr: isporuceno

en: stat:5
sr: izgubljeno

en: stat:6
sr: odbijeno

en: stat:7
sr: vraćeno

en: stat:deleted
sr: stat:obrisano

en: stat:delivered
sr: stat:dostavljeno

en: stat:dispatched
sr: stat:poslato

en: stat:lost
sr: stat:izgubljeno

en: stat:pending
sr: stat:na čekanju

en: stat:progress
sr: stat:napredak

en: stat:refused
sr: Placanje:odbijeno

en: stat:returned
sr: stat:vraćeno

en: stat:unfinished
sr: stat:ne završeno

en: status:archive
sr: status:arhiva

en: status:disabled
sr: status:onemogućeno

en: status:enabled
sr: status:omogućeno

en: status:review
sr: status:pregled

en: tag
sr: Oznake

en: type/media
sr: Mediji

en: type/product
sr: Proizvodi

en: type/service
sr: Usluga

en: type/tag
sr: Oznake
