aimeos-core - en to ru translation catalogue (405 entries)

en: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %8$s
    %9$s %10$s
    %11$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s
ru: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %12$s
    %11$s
    %9$s %10$s
    %8$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s

en: Actual current price
ru: Фактическая текущая цена

en: Add
ru: Добавить

en: Additional
ru: Дополнительно

en: Additional information, e.g. flat number
ru: Дополнительная информация, например номер квартиры

en: Address
ru: Адрес

en: Address 1
ru: Адрес 1

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Address 3
ru: Адрес 3

en: Address ID
ru: ID адреса

en: Addresses
ru: Адреса

en: All
ru: Все

en: Allow custom price
ru: Разрешить пользовательскую цену

en: Associated attributes
ru: Связанные атрибуты

en: Associated customer groups
ru: Связанные группы пользователей

en: Associated customers
ru: Связанные пользователи

en: Associated media
ru: Связанные медиа

en: Associated prices
ru: Связанные цены

en: Associated products
ru: Связанные товары

en: Associated tags
ru: Связанные метки

en: Associated texts
ru: Связанные тексты

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Attribute type
ru: Тип атрибута

note: : Attribute type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute type: {0} ({1})
ru: Тип атрибута: {0} ({1})

note: : Attribute item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute: {0} ({1})
ru: Атрибут: {0} ({1})

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Available attributes
ru: Доступные атрибуты

en: Available currency for the current site
ru: Валюта доступная на текущем сайта

en: Available customer groups
ru: Доступные группы пользователей

en: Available customers
ru: Доступные пользователи

en: Available media
ru: Доступные медиа

en: Available prices
ru: Доступные цены

en: Available products
ru: Доступные товары

en: Available tags
ru: Доступные метки

en: Available texts
ru: Доступные тексты

en: Back
ru: Назад

en: Back in stock
ru: Восполнение на складе

en: Base ID
ru: Базовый ID

en: Basic
ru: Основное

en: Basket
ru: Корзина

en: Billing address
ru: Платежный адрес

en: Birthday
ru: День рождения

en: Birthday of the customer
ru: День рождения покупателя

en: Bundles
ru: Наборы

en: Cache
ru: Кеш

en: Cache item details
ru: Сведения по элементу кеша

en: Cancel
ru: Отмена

en: Catalog
ru: Каталог

note: : Catalog item panel title with catalog label ({0}) and site code ({1)}
en: Catalog: {0} ({1})
ru: Каталог: {0} ({1})

en: Categories
ru: Категории

en: Characteristics
ru: Характеристики

en: City
ru: Город

en: City name (required)
ru: Город (обязательно)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
ru: Класс "%1$s" не реализует "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
ru: Класс "%1$s" не реализует интерфейс "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
ru: Недоступен класс "%1$s"

en: Class "%1$s" not found
ru: Не найден класс "%1$s"

en: Click to upload
ru: Нажмите для загрузки

en: Close
ru: Закрыть

en: Code
ru: Код

en: Codes
ru: Коды

en: Comment
ru: Комментарий

en: Company
ru: Компания

en: Company name
ru: Компания

en: Configuration
ru: Настройка

en: Content
ru: Содержимое

en: Copy
ru: Копировать

en: Costs
ru: Издержки

en: Costs per item
ru: Поэлементные издержки

en: Could not upload file. Please notify your administrator
ru: Невозможно загрузить файл. Известите администратора.

en: Count
ru: Цикл

en: Country
ru: Страна

en: Country code
ru: Код страны

en: Country state, e.g. "NY"
ru: Область страны, например "Тверская"

en: Coupon
ru: Купон

en: Coupon code
ru: Код купона

note: : Coupon code item panel title with coupon code ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon code: {0} ({1})
ru: Код купона: {0} ({1})

note: : Coupon item panel title with coupon label ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon: {0} ({1})
ru: Купон: {0} ({1})

en: Coupons
ru: Купоны

en: Created
ru: Создано

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency (required)
ru: Валюта (обязательно)

en: Customer
ru: Покупатель

note: : Customer address item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer address: {0} ({1})
ru: Адрес заказчика: {0} ({1})

note: : Customer group item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer group: {0} ({1})
ru: Группа заказчика: {0} ({1})

note: : Customer item panel title with customer label ({0}) and site code ({1)}
en: Customer: {0} ({1})
ru: Заказчик: {0} ({1})

en: Dashboard
ru: Панель

en: Date
ru: Дата

en: Date back
ru: Дата восполнения

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete items?
ru: Подтвердите удаление

en: Delivery
ru: Доставка

en: Delivery address
ru: Адрес доставки

en: Delivery date
ru: Дата доставки

en: Delivery status
ru: Статус доставки

en: Details
ru: Информация

en: Display field is empty
ru: Поле не заполнено

en: Domain
ru: Принадлежность

en: Domain (required)
ru: Принадлежность (обязательно)

en: Download
ru: Скачать

en: E-Mail, e.g. me@example.com (required)
ru: E-Mail, например me@example.com (обязательно)

en: EAN, SKU or article number (required)
ru: EAN, SKU или артикулярный номер (обязательно)

en: Edit
ru: Правка

en: Editor
ru: Редактор

en: End date
ru: Конечная дата

en: Error
ru: Ошибка

en: Expires
ru: Истекает

en: Export
ru: Экспорт

en: Export successful
ru: Экспорт выполнен

en: Facility
ru: Категория

en: Facsimile number, e.g. +155512345
ru: Номер факса, например +155512345

en: File URL
ru: URL файла

en: Filter
ru: Фильтр

en: First name
ru: Имя

en: Firstname
ru: Имя

en: Flush
ru: Очистить

en: Flush cache?
ru: Очистить кеш?

en: Full name
ru: Полное имя

en: Full name (required)
ru: Полное имя (обязательно)

en: Group
ru: Группа

en: Group label (required)
ru: Метка группы (обязательно)

en: Honorary title
ru: Почётный титул

en: House no
ru: Номер дома

en: House number
ru: Номер дома

en: Import
ru: Импорт

en: Internal name
ru: Внутреннее название

en: Internal name (required)
ru: Внутреннее название (обязательно)

en: Invalid action "{0}"
ru: Недопустимое действие "{0}"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ru: Недопустимые символы в названии класса "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
ru: Недопустимые символы в названии покупателя "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
ru: Недопустимое название класса "%1$s"

en: Invalid data
ru: Недопустимые данные

en: Invalid domain "%1$s"
ru: Недопустимый домен "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
ru: Недопустимая фабрика "%1$s"

en: Invalid value for configuration key "{0}"
ru: Неверное значение ключа настройки "{0}"

en: Invoice
ru: Счёт

en: Item position within the same type
ru: Позиция элемента среди однотипных

en: Job item details
ru: Сведения по пункту задания

en: Jobs
ru: Задания

en: Label
ru: Надпись

en: Language
ru: Язык

en: Language (required)
ru: Язык (обязательно)

en: Last modified
ru: Последнее изменение

en: Last name
ru: Фамилия

en: Last name (required)
ru: Фамилия (обязательно)

en: Lastname
ru: Фамилия

en: Length
ru: Длина

en: List
ru: Список

en: List ID
ru: ID списка

en: List Status
ru: Статус списка

en: List creation time
ru: Время создания списка

en: List editor
ru: Редактор списка

en: List end date
ru: Конечная дата списка

en: List item details
ru: Сведения по элементу списка

en: List modification time
ru: Время изменения списка

en: List position
ru: Позиция списка

en: List start date
ru: Начальная дата списка

en: List type
ru: Тип списка

en: Loading
ru: Загрузка

en: Locale
ru: Локаль

note: : Locale currency item panel title with currency label ({0}) and currency code ({1)}
en: Locale currency: {0} ({1})
ru: Валюта локали: {0} ({1})

note: : Locale item panel title with site code ({1)}
en: Locale item details ({1})
ru: Сведения по элементу локали ({1})

note: : Locale language item panel title with language label ({0}) and language code ({1)}
en: Locale language: {0} ({1})
ru: Адрес локали: {0} ({1})

note: : Locale site item panel title with site label ({0}) and site code ({1)}
en: Locale site: {0} ({1})
ru: Локаль сайта: {0} ({1})

en: Logs
ru: Журнал

en: Media
ru: Медиа

en: Media type
ru: Тип медиа

note: : Media type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Media type: {0} ({1})
ru: Тип медиа: {0} ({1})

note: : Media item panel title with media label ({0}) and site code ({1)}
en: Media: {0} ({1})
ru: Медиа: {0} ({1})

en: Message
ru: Сообщение

en: Method
ru: Метод

en: Mimetype
ru: Тип mime

en: Minimum quantity
ru: Минимальное количество

en: Miss
ru: Мисс

en: Mr
ru: Мистер

en: Mrs
ru: Миссис

en: Name
ru: Название

en: Name of the coupon provider class (required)
ru: Название класса поставщика купона (обязательно)

en: Name of the plugin provider class (required)
ru: Название класса поставщика дополнения (обязательно)

en: Name of the service provider class (required)
ru: Название класса поставщика сервиса (обязательно)

en: Next
ru: Далее

en: No error information available
ru: Информация об ошибке недоступна

en: No items
ru: Нет элементов

en: No view available
ru: Нет доступных режимов вывода

en: Not implemented
ru: Не реализовано

en: Notice
ru: Замечание

en: Option
ru: Параметр

en: Order
ru: Заказ

en: Order ID
ru: Номер заказа

en: Order item details
ru: Сведения по элементу заказа

en: Order product ID
ru: ID заказанного товара

en: Orders by day
ru: Заказы по дням

en: Orders by hour
ru: Заказы по часам

en: Overview
ru: Обзор

en: Page %1$d of %2$d
ru: Страница %1$d из %2$d

en: Parameter
ru: Параметр

en: Password
ru: Пароль

en: Password (required)
ru: Пароль (обязательно)

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment date
ru: Дата платежа

en: Payment status
ru: Статус платежа

en: Please recheck your data
ru: Проверьте данные

en: Please save the coupon first before you can add codes
ru: Сохраните купон, прежде чем появиться возможность добавления кодов

en: Please select
ru: Сделайте выбор

en: Please select an item on the right side and add it via drag and drop to this list.
ru: Выберете элемент справа и перетащите его в этот список.

en: Plugin
ru: Дополнение

en: Plugin type
ru: Тип дополнения

note: : Plugin type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin type: {0} ({1})
ru: Тип дополнения: {0} ({1})

note: : Plugin item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin: {0} ({1})
ru: Дополнение: {0} ({1})

en: Position
ru: Позиция

en: Postal code
ru: Индекс

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview URL
ru: URL предпросмотра

en: Previous
ru: Назад

en: Price
ru: Цена

en: Price type
ru: Тип цены

note: : Price type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Price type: {0} ({1})
ru: Тип цены: {0} ({1})

note: : Price item panel title with price label ({0}) and site code ({1)}
en: Price: {0} ({1})
ru: Цена: {0} ({1})

en: Priority
ru: Приоритет

en: Product
ru: Товар

en: Product ID
ru: ID товара

en: Product code
ru: Код товара

en: Product costs
ru: Издержки на товар

en: Product item details
ru: Сведения о товаре

en: Product name
ru: Название товара

en: Product price
ru: Цена товара

en: Product quantity
ru: Количество товара

en: Product rebate
ru: Скидка на товар

en: Product stock
ru: Товар на складе

en: Product supplier (optional)
ru: Поставщик товара (опционально)

note: : Product tag item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product tag: {0} ({1})
ru: Метка товара: {0} ({1})

en: Product tax rate
ru: Налоговая ставка на товар

en: Product type
ru: Тип товара

note: : Product type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Product type: {0} ({1})
ru: Тип товара: {0} ({1})

note: : Product item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product: {0} ({1})
ru: Товар: {0} ({1})

en: Products
ru: Товары

en: Products bought together
ru: Сопутствующие друг другу товары

en: Properties
ru: Свойства

en: Property
ru: Свойство

en: Property value (required)
ru: Значение свойства (обязательно)

en: Provider
ru: Поставщик

en: Purchase date
ru: Дата покупки

en: Quantity
ru: Количество

en: Quantity or empty if unlimited (optional)
ru: Количество или пусто, если без ограничений (опционально)

en: Rebate
ru: Скидка

en: Ref-ID
ru: Ссыл.-ID

en: Related order ID
ru: ID связанного заказа

en: Request
ru: Запрос

en: Result
ru: Результат

en: Salutation
ru: Обращение

en: Save
ru: Сохранить

en: Saving
ru: Сохранение

en: Schema {0} is  not registered
ru: Незарегистрирована схема {0}

en: Search
ru: Поиск

en: Search schema {0} is  not registered
ru: Незарегистрирована схема поиска {0}

en: Select Item
ru: Сделайте выбор

en: Select languages to export
ru: Выберете экспортируемые языки

en: Service
ru: Служба

en: Service ID
ru: ID службы

en: Service fees
ru: Издержки на услуги

en: Service item details
ru: Сведения по службе

en: Service price
ru: Стоймость обслуживания

en: Service type
ru: Тип службы

note: : Service type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Service type: {0} ({1})
ru: Тип службы: {0} ({1})

note: : Service item panel title with service label ({0}) and site code ({1)}
en: Service: {0} ({1})
ru: Служба: {0} ({1})

en: Services
ru: Оплата и доставка

en: Ship date
ru: Дата доставки

en: Ship status
ru: Статус доставки

en: Shipping
ru: Перевозка

en: Show
ru: Показать

en: Site
ru: Сайт

en: Size
ru: Размер

en: Sorry, adding orders manually is currently not implemented
ru: Ручное добавление заказов пока не реализовано

en: Source
ru: Источник

en: Start date
ru: Начальная дата

en: State
ru: Область

en: Status
ru: Статус

en: Stock
ru: Запас

en: Stock level
ru: Уровень запасов

en: Street
ru: Улица

en: Street (required)
ru: Улица (обязательно)

en: Sub-total
ru: Промежуточная сумма

en: Substracted rebate amount
ru: Вычитаемая сумма скидки

en: Suggested products
ru: Рекомендованные товары

en: Sum
ru: Сумма

en: Supplier
ru: Поставщик

note: : Supplier address item panel title with supplier name ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier address: {0} ({1})
ru: Адрес поставщика: {0} ({1})

note: : Supplier item panel title with supplier label ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier: {0} ({1})
ru: Поставщик: {0} ({1})

en: Switching language ...
ru: Переключение языка...

en: Switching site ...
ru: Переключение сайта...

en: Tag value (required)
ru: Значение метки (обязательно)

en: Tags
ru: Метки

en: Tax rate
ru: Налоговая ставка

en: Tax rate in %
ru: Налоговая ставка в %

en: Telefax
ru: Телефакс

en: Telephone
ru: Телефон

en: Telephone number, e.g. +155512345
ru: Номер телефона, например +155512345

en: Text
ru: Текст

en: Text type
ru: Тип текста

note: : Text type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Text type: {0} ({1})
ru: Тип текста: {0} ({1})

note: : Text item panel title with text label ({0}) and site code ({1)}
en: Text: {0} ({1})
ru: Текст: {0} ({1})

en: The file with the exported texts will be available within a few minutes. It can then be downloaded from the "Job" panel of the "Overview" tab.
ru: Файл с экспортируемым текстом будет доступен в течение нескольких минут. Затем его можно скачать в панели "Задание" вкладки "Обзор".

en: The texts of your uploaded file will be imported within a few minutes. You can check the status of the import in the "Job" panel of the "Overview" tab
ru: Текст из загруженного файла будет импортирован в течение нескольких минут. Проверить статус импорта можно в панели "Задачи" вкладки "Обзор".

en: This combination already exists
ru: Такая комбинация уже имеется

en: Title
ru: Титул

en: Total
ru: Всего

en: Two letter country code, e.g. "US" (required)
ru: Двухсимвольный код страны, например "RU" (обязательно)

en: Type
ru: Тип

en: Types
ru: Типы

en: Unable to call method "%1$s"
ru: Невозможно вызвать метод "%1$s"

en: Unique code (required)
ru: Уникальный код (обязательно)

en: Upload failed
ru: Ошибка загрузки

en: Upload successful
ru: Загрузка закончена

en: Uploaded
ru: Загружено

en: Used by
ru: Используется в

en: User groups
ru: Группы пользователей

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User name, e.g. e-mail address (required)
ru: Имя пользователя, например адрес e-mail (обязательно)

en: Value
ru: Значение

en: Vat ID
ru: ID НДС

en: Vat ID, e.g. "GB999999999"
ru: ИНН ID, например "GB999999999"

en: Verification date
ru: Дата утверждения

en: Voucher
ru: Купон

en: Vouchers
ru: Купоны

en: Warehouse
ru: Склад

note: : Product warehouse item panel title with warehouse label ({0}) and site code ({1)}
en: Warehouse: {0} ({1})
ru: Склад: {0} ({1})

en: Web site
ru: Сайт

en: Web site URL (optional)
ru: URL сайта (необязательно)

en: Web site, e.g. www.example.com
ru: Сайт, например www.example.com

en: Website
ru: Сайт

en: Width
ru: Ширина

en: YYYY-MM-DD (optional)
ru: ГГГГ-ММ-ДД (опционально)

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
ru: ГГГГ-ММ-ДД чч:мм:сс (опционально)

en: You are going to delete one or more items. Would you like to proceed?
ru: Подтверждаете удаление одного или нескольких элементов?

en: You are going to flush the complete cache for the current site. Would you like to proceed?
ru: Вы собираетесь полностью очистить для текущего сайта. Подтверждаете?

en: Zip code
ru: Индекс

en: Zip code (optional)
ru: Почтовый код (необязательно)

en: address
ru: Адреса

en: address:delivery
ru: Адрес доставки

en: address:payment
ru: Платёжный адрес

en: attribute
ru: Атрибуты

en: bundle
ru: Наборы

en: catalog
ru: Категории

en: category
ru: Категории

en: characteristic
ru: Характеристики

en: code
ru: Коды

en: company
ru: Компания

en: coupon
ru: Купоны

en: dashboard
ru: Панель

en: download
ru: Скачиваемые материалы

en: media
ru: Медиа

en: miss
ru: Мисс

en: mr
ru: Мистер

en: mrs
ru: Миссис

en: new
ru: новое

en: option
ru: Параметры

en: pay:-1
ru: незакончен

en: pay:0
ru: удален

en: pay:1
ru: отменен

en: pay:2
ru: отклонен

en: pay:3
ru: возмещен

en: pay:4
ru: в ожидании

en: pay:5
ru: авторизирован

en: pay:6
ru: получен

en: pay:authorized
ru: оплата:разрешена

en: pay:canceled
ru: оплата:отменена

en: pay:deleted
ru: стат:удалено

en: pay:pending
ru: стат:ожидание

en: pay:received
ru: оплата:получена

en: pay:refund
ru: оплата:возврат

en: pay:refused
ru: оплата:отказ

en: pay:unfinished
ru: стат:незакончен

en: product
ru: Товары

en: related
ru: Товары

en: service
ru: Оплата и доставка

en: service:delivery
ru: Доставка

en: service:payment
ru: Оплата

en: stat:-1
ru: незакончен

en: stat:0
ru: удален

en: stat:1
ru: в ожидании

en: stat:2
ru: в обработке

en: stat:3
ru: отправлен

en: stat:4
ru: получен

en: stat:5
ru: потерян

en: stat:6
ru: отклонен

en: stat:7
ru: возращен

en: stat:deleted
ru: стат:удалено

en: stat:delivered
ru: стат:доставлено

en: stat:dispatched
ru: стат:выслан

en: stat:lost
ru: стат:потерян

en: stat:pending
ru: стат:ожидание

en: stat:progress
ru: стат:прогресс

en: stat:refused
ru: оплата:отказ

en: stat:returned
ru: стат:возвращён

en: stat:unfinished
ru: стат:незакончен

en: status:archive
ru: статус:архив

en: status:disabled
ru: статус:отключен

en: status:enabled
ru: статус:включен

en: status:review
ru: статус:рассмотрение

en: tag
ru: Метки

en: type/attribute
ru: Атрибуты

en: type/media
ru: Медиа

en: type/product
ru: Товары

en: type/service
ru: Оплата и доставка

en: type/tag
ru: Метки
