aimeos-core - en to fr translation catalogue (795 entries)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
fr: (International) numéro de télécopieur sans caractères de séparation, peu débuté par un "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
fr: (International) numéro de téléphone sans caractères de séparation, peu débuté par un "+"

en: Active
fr: Actif

en: Actual current price
fr: Prix réel actuel

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
fr: Prix actuel pour lequel les clients peuvent acheter le produit sur le site web

en: Add
fr: Ajouter

en: Add filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add new entry (Ctrl+A)
fr: Ajouter une nouvelle entrée (Ctrl+A)

en: Additional
fr: Complément

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
fr: Coût de livraison additionnel pour chaque item, par exemple: 20$ pour un object lourd fera un total de 100$ additionnel pour 5 de ceux-ci

en: Additional information where the customer's apartment can be found
fr: Informations additionnelles pouvant aider à trouver l'appartement du client

en: Additional information where the customer's appartment can be found
fr: Informations additionnelles pouvant aider à trouver l'appartement du client

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
fr: Informations complémentaires où se trouve l'appartement du fournisseur

en: Additional information where the supplier's office can be found
fr: Informations additionnelles pouvant aider à trouver le bureau du fournisseur

en: Additional information, e.g. flat number
fr: Information additionnelle, par exemple: le numéro de porte ou d'appartement

en: Address
fr: Adresse

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Address 3
fr: Adresse 3

en: Address ID
fr: Identifiant d'adresse

en: Address identifier of the customer's house for delivery
fr: Identifiant de l'adresse de la maison du client pour la livraison

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
fr: Identifiant de l'adresse du domicile du fournisseur pour la livraison

en: Address identifier of the supplier's office
fr: Identifiant de l'adresse du bureau du fournisseur

en: Addresses
fr: Adresses

en: Admin JQAdm type is empty
fr: Le type d'admin JQAdm est vide

en: Advanced
fr: Avancé

en: Aimeos object not available
fr: Objet Aimeos introuvable

en: All
fr: Tout

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
fr: Tous les attributs qui défini de manière unique un article, par exemple: la largeur, la longueur et la couleur pour une paire de jeans

en: Allow custom price
fr: Permettre un prix personnalisé

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
fr: Permettre aux clients de choisir eux-même le prix à payer

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
fr: Chaîne alphanumérique pouvant identifier le groupe de manière unique

en: Article description shown by search engines, added to the head section of the product detail page
fr: Description de l'article montrée par les moteurs de recherches, ajouté à la section d'en-tête de la page de détails du produit

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
fr: Options de configuration spécifique à l'article, sera disponible en tant que paires clé/valeur dans les modèles

en: Associated attributes
fr: Caractéristiques associées

en: Associated customer groups
fr: Groupes de clients associés

en: Associated customers
fr: Clients associés

en: Associated media
fr: Média associé

en: Associated prices
fr: Tarifs associés

en: Associated products
fr: Produits associés

en: Associated tags
fr: Mots-clés associés

en: Associated texts
fr: Textes associés

en: Attribute
fr: Caractéristique

en: Attribute Lists Type
fr: Type de listes de caractéristique

en: Attribute Lists Types
fr: Types de listes de caractéristique

en: Attribute Property Type
fr: Type de propriété de caractéristique

en: Attribute Property Types
fr: Types de propriété de caractéristique

en: Attribute Type
fr: Type de caractéristique

en: Attribute Types
fr: Types de caractéristique

en: Attribute name
fr: Nom de la caractéristique

en: Attribute position (optional)
fr: Position de la caractéristique (optionnel)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
fr: Propriétés de caractéristique qui ne sont pas partagées avec les autres attributs

en: Attribute type
fr: Type de caractéristique

note: : Attribute type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute type: {0} ({1})
fr: Type de caractéristique: {0} ({1})

note: : Attribute item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute: {0} ({1})
fr: Caractéristique : {0} ({1})

en: Attributes
fr: Caractéristiques

en: Available attributes
fr: Caractéristiques disponibles

en: Available currency for the current site
fr: Devise disponible pour le site actuel

en: Available customer groups
fr: Groupes de clients disponibles

en: Available customers
fr: Clients disponibles

en: Available intervals in the front-end
fr: Intervalles disponibles pour le front-end

en: Available language for the current site
fr: Langues disponibles pour le site actuel

en: Available media
fr: Média disponible

en: Available prices
fr: Tarifs disponibles

en: Available products
fr: Produits disponibles

en: Available tags
fr: Mots-clés disponibles

en: Available texts
fr: Textes disponibles

en: Back
fr: Précédent

en: Back in stock
fr: Stock réapprovisionné

en: Base ID
fr: Identifiant de base

en: Basic
fr: De base

en: Basket
fr: Panier

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Birthday
fr: Date de naissance

en: Birthday of the customer
fr: Date de naissance du client

en: Bug or suggestion?
fr: Vous avez trouvé un bug ou vous avez une suggestion?

en: Bundles
fr: Offre groupée

en: Cache item details
fr: Détails d'item en cache

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel and return to list
fr: Annuler et retourner à la liste

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Catalog Lists Type
fr: Type de listes de catalogue

en: Catalog Lists Types
fr: Types de listes de catalogue

en: Catalog Types
fr: Types de catalogues

note: : Catalog item panel title with catalog label ({0}) and site code ({1)}
en: Catalog: {0} ({1})
fr: Catalogue : {0} ({1})

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
fr: Catégories pour lesquelles le produit peut-être trouvé par le l'utilisateur sur le site

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
fr: Catégories pour lesquelles le produit sera visibles dans la section des promotions

en: Category name
fr: Nom de la catégorie

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
fr: Options de configuration spécifique à la catégorie, sera disponible en tant que paires de clé/valeur dans les modèles

en: Characteristics
fr: Caractéristiques

en: Choose file
fr: Choisissez un fichier

en: City
fr: Ville

en: City name (required)
fr: Nom de la ville (requis)

en: City or town name (required)
fr: Nom de la ville ou du village (requis)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
fr: La classe "%1$s" n'implémente pas l'interface "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
fr: La classe "%1$s" n'implémente pas l'interface "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
fr: Classe "%1$s" indisponible

en: Class "%1$s" not found
fr: Classe "%1$s" non trouvée

en: Clear
fr: Effacé

en: Click to upload
fr: Cliquer pour envoyer

en: Close
fr: Fermer

en: Code to uniquely identify the site
fr: Code servant à identifier de manière unique le site

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
fr: Code servant à identifier de manière unique le site, renommez ce champs peut être dangereux!

en: Columns
fr: Colonnes

en: Comment
fr: Commentaire

en: Company
fr: Entreprise

en: Company details
fr: Détails de l'entreprise

en: Company name
fr: Nom de la l'entreprise

en: Company name (optional)
fr: Nom de l'entreprise (optionnel)

en: Config
fr: Configuration

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
fr: Options de configuration, sera disponible en tant que paires de clé/valeur dans la liste d'items

en: Content
fr: Contenu

en: Copy
fr: Copier

en: Copy this entry
fr: Copier cette entrée

en: Costs
fr: Coûts

en: Costs per item
fr: Coûts par article

en: Could not upload file. Please notify your administrator
fr: Impossible d'envoyer le fichier. Veuillez contacter votre administrateur

en: Count
fr: Quantité

en: Country
fr: Pays

en: Country ID
fr: Identifiant du pays

en: Country code
fr: Code du pays

en: Country code (required)
fr: Code du pays (requis)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
fr: Taux de taxe spécifique au pays pour calculer et afficher la taxe incluse (B2C) ou ajouter la taxe si nécessaire (B2B)

en: Country state code (optional)
fr: Code de l'état ou de la province (optionnel)

en: Country state, e.g. "NY"
fr: État ou province, par exemple "NY"

en: Coupon code
fr: Code du coupon

note: : Coupon code item panel title with coupon code ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon code: {0} ({1})
fr: Code du coupon: {0} ({1})

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
fr: Nom de la configuration du fournisseur ou du décorateur de coupon

en: Created
fr: Créé

en: Currencies
fr: Devises

en: Currency
fr: Devise

en: Currency (required)
fr: Devise (obligatoire)

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Customer
fr: Client

en: Customer ID
fr: Identifiant du client

en: Customer Lists Type
fr: Type des listes de clients

en: Customer Lists Types
fr: Types des listes de clients

en: Customer Property Type
fr: Type de propriété du client

en: Customer Property Types
fr: Types de propriété du client

en: Customer Types
fr: Types de clients

note: : Customer address item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer address: {0} ({1})
fr: Adresse du client: {0} ({1})

en: Customer comment (optional)
fr: Commentaire du client (optionnel)

en: Customer e-mail address
fr: Adresse courriel du client

note: : Customer group item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer group: {0} ({1})
fr: Group de clients: {0} ({1})

en: Customer password
fr: Mot de passe du client

en: Customer properties that are not shared with other customers
fr: Propriétés du client qui ne sont pas partagées avec d'autres clients

note: : Customer item panel title with customer label ({0}) and site code ({1)}
en: Customer: {0} ({1})
fr: Client: {0} ({1})

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Date back
fr: Date d'origine

en: Date of the last delivery status change
fr: Date de la dernière modification à l'état de livraison

en: Date of the last payment status change
fr: Date de la dernière modification à l'état du paiement

en: Date the subscription ends
fr: Date de la fin de l'abonnement

en: Days
fr: Jours

en: Default
fr: Défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete items?
fr: Supprimer les entrées ?

en: Delete this entry
fr: Supprimer cette entrée

en: Delivery
fr: Livraison

en: Delivery address
fr: Adresse de livraison

en: Delivery costs for the whole order or additional costs for payment options
fr: Coût de livraison pour l'ensemble de la commande ou coûts additionnels de la méthode de paiement

en: Delivery date
fr: Date de livraison

en: Delivery status
fr: État de la livraison

en: Delivery types
fr: Types de livraison

en: Description of the text content if it's in a foreign language
fr: Description du contenu du texte s'il est dans une langue étrangère

en: Descritive name of the currency
fr: Nom descriptif de la devise

en: Descritive name of the language
fr: Nom descriptif de la langue

en: Descritive name of the site
fr: Nom descriptif du site

en: Details
fr: Détails

en: Display field is empty
fr: Le champ d'affichage est vide

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain (required)
fr: Domaine (obligatoire)

en: Download
fr: Téléchargement

en: Download this file
fr: Télécharger ce fichier

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
fr: Dupliquer l'entrée (Ctrl+D)

en: E-Mail
fr: Adresse électronique

en: E-Mail address (required)
fr: Adresse électronique (obligatoire)

en: E-Mail, e.g. me@example.com (required)
fr: Adresse courriel, par exemple me@example.com (obligatoire)

en: E-mail
fr: Adresse électronique

en: E-mail address (optional)
fr: Adresse électronique (optionnel)

en: E-mail address that belongs to the address
fr: Adresse courriel appartenant à l'adresse

en: EAN, SKU or article number (required)
fr: EAN, SKU ou numéro d'article (obligatoire)

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit this entry
fr: Modifier cette entrée

en: Editor
fr: Éditeur

en: Email
fr: Adresse courriel

en: End date
fr: Date de fin

en: End date (optional)
fr: Date de fin (optionnel)

en: Error
fr: Erreur

en: Excl. tax
fr: Exclure taxe

en: Execution order of the plugins
fr: Ordre d’exécution des plugins

en: Expert mode
fr: Mode expert

en: Expires
fr: Expire

en: Export
fr: Exporter

en: Export successful
fr: Exportation effectuée

en: Facility
fr: Site

en: Facsimile
fr: Télécopieur

en: Facsimile number (optional)
fr: Numéro de télécopieur (optionnel)

en: Facsimile number, e.g. +155512345
fr: Numéro de télécopieur, par exemple: +155512345

en: File
fr: Fichier

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Filter
fr: Filtre

en: Find category
fr: Trouver une catégorie

en: First
fr: Premier

en: First name
fr: Prénom

en: First name (optional)
fr: Prénom (optionnel)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
fr: Prénom de la personne si utiliser dans une culture l'utilisant

en: Firstname
fr: Prénom

en: Floor
fr: Étage

en: Floor / Appartment
fr: Étage / Appartement

en: Floor / Office
fr: Étage / Bureau

en: Floor and/or apartment (optional)
fr: Étage et/ou appartement (optionnel)

en: Floor and/or appartment (optional)
fr: Étage et/ou appartement (optionnel)

en: Floor and/or office (optional)
fr: Étage et/ou bureau (optionnel)

en: Flush
fr: Vider

en: Flush cache?
fr: Vider la cache ?

en: Full name
fr: Nom complet

en: Full name (required)
fr: Nom complet (obligatoire)

en: Group
fr: Groupe

en: Group label (required)
fr: Étiquette du groupe (obligatoire)

en: Group name describing for which members the group is for
fr: Nom du groupe décrivant les membres pour lesquels le groupe est destiné

en: Height
fr: Hauteur

en: Hidden attributes
fr: Caractéristiques cachées

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
fr: Caractéristiques cachées du produit qui sont enregistrées avec les produits commandés

en: Honorary title
fr: Titre honoraire

en: Honorary title (optional)
fr: Titre honoraire (optionnel)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
fr: Titre honoraire comme Dr., PhD., etc.

en: House no
fr: N° de porte

en: House number
fr: Numéro de porte

en: House number (optional)
fr: Numéro de porte (optionnel)

en: How the customer is addressed in e-mails
fr: Comment le client est adressé dans les courriels

en: How the supplier is addressed in e-mails
fr: Comment le fournisseur est adressé dans les courriels

en: ID
fr: Identifiant

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
fr: Identifiant d'une facture en rapport, par exemple d'un changement ou d'un remboursement de facture

en: ISO currency code (required)
fr: Code ISO de la devise (obligatoire)

en: ISO language code (required)
fr: Code ISO de la devise (obligatoire)

en: Images will only be shown for that language, useful if the image contains text or is language sepecific
fr: Les images ne seront montré que pour cette langue, utile si l'image contient du texte ou est spécifique à une langue

en: Import
fr: Importer

en: Import/Export jobs
fr: Importer ou exporter des tâches

en: Incl. tax
fr: Taxe inclue

en: Insert new entry
fr: Insérer une nouvelle entrée

en: Insert new entry (Ctrl+I)
fr: Inséré une nouvelle entrée (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
fr: Nom interne de l'article, sera seulement utilisé sur le site web et dans les recherches si aucun autres noms de produits existes peu importe la langue

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
fr: Nom interne de l'article, sera utilisé par le site web si aucun nom de produit pour la langue courante est disponible

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
fr: Nom interne de la catégorie, sera utilisée surnle site web si aucun nom n'est disponible pour la langue

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
fr: Nom interne de la catégorie, sera utilisée surnle site web si aucun nom n'est disponible pour la langue

en: Internal name
fr: Nom interne

en: Internal name (required)
fr: Nom interne (obligatoire)

en: Internal type name shown in the administration interface
fr: Nom interne du type affiché dans l'interface d'administration

en: Interval
fr: Intervalle

en: Interval (required)
fr: Intervalle (requis)

en: Invalid action "{0}"
fr: Action invalide "{0}"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
fr: Caractères non valides dans le nom de la classe "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
fr: Caractères invalides dans le nom du client "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
fr: Nom de classe "%1$s" non valide

en: Invalid data
fr: Données invalides

en: Invalid domain "%1$s"
fr: Domaine non valide "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
fr: Usine invalide "%1$s"

en: Invalid value for configuration key "{0}"
fr: Valeur invalide pour la clé de configuration "{0}"

en: Invoice
fr: Facture

en: Item deleted successfully
fr: Item supprimé avec succès

en: Item position within the same type
fr: Position d'entrée au sein du même type

en: Item saved successfully
fr: Item sauvegardé avec succès

en: Job item details
fr: Détails des tâches

en: Jobs
fr: Tâches

en: Keywords for search engines, added to the head section of the category page
fr: Mots-clés pour les moteurs de recherche, ajouté à la section d'en-tête de la page de catégories

en: Keywords for search engines, added to the head section of the product detail page
fr: Mots-clés pour les moteurs de recherche, ajouté à la section d'en-tête de la page de détails de produit

en: Label
fr: Étiquette

en: Label (required)
fr: Étiquette (obligatoire)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
fr: Étiquette décrivant l'intervalle, sera utilisée si aucun nom n'est disponible

en: Label will be used if empty but then there must be no name for all languages. Otherwise, items will not be shown when sorting by name
fr: L'étiquette sera utilisée si vide par contre le nom doit être vide pour toutes les langues. Autrement, les items ne seront pas affichés s'ils sont classés par nom

en: Language
fr: Langue

en: Language (required)
fr: Langue (obligatoire)

en: Language ID
fr: Identifiant de la langue

en: Language of the entered text
fr: Langue du texte saisi

en: Languages
fr: Langues

en: Last
fr: Dernier

en: Last delivery status of the invoice
fr: Dernier état connu de la livraison de la facture

en: Last delivery status of the order
fr: Dernier état connu de la livraison de la commande

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Last name
fr: Nom

en: Last name (required)
fr: Nom (obligatoire)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
fr: Nom de la personne si utiliser dans une culture l'utilisant

en: Last payment status of the invoice
fr: Dernier état de paiement de la facture

en: Last payment status of the order
fr: Dernier état de paiement de la commande

en: Lastname
fr: Nom

en: Latest orders
fr: Dernières commandes

en: Length
fr: Longueur

en: List
fr: Liste

en: List ID
fr: Identifiant de liste

en: List Status
fr: État de la liste

en: List creation time
fr: Date de création de la liste

en: List editor
fr: Éditeur de liste

en: List end date
fr: Date de fin de la liste

en: List item details
fr: Liste détaillée des entrées

en: List modification time
fr: Date de modification de la liste

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
fr: Liste des articles qui devrait être vendu comme un produit, souvent à un prix réduit

en: List of products often bought together
fr: Liste des produits souvent achetés ensemble

en: List of suggested products
fr: Liste des produits suggérés

en: List position
fr: Position dans la liste

en: List start date
fr: Date de début de la liste

en: List type
fr: Type de liste

en: Loading
fr: Chargement en cours

en: Locale
fr: Emplacement

note: : Locale currency item panel title with currency label ({0}) and currency code ({1)}
en: Locale currency: {0} ({1})
fr: Devise de l'emplacement: {0} ({1})

note: : Locale item panel title with site code ({1)}
en: Locale item details ({1})
fr: Détails sur l'item d'emplacement ({1})

note: : Locale language item panel title with language label ({0}) and language code ({1)}
en: Locale language: {0} ({1})
fr: Langue de l'emplacement {0} ({1})

note: : Locale site item panel title with site label ({0}) and site code ({1)}
en: Locale site: {0} ({1})
fr: Emplacement : {0} ({1})

en: Log
fr: Jornal

en: Logs
fr: Journaux

en: Long description
fr: Description longue

en: Media
fr: Média

en: Media Lists Type
fr: Type des listes de média

en: Media Lists Types
fr: Types de listes de média

en: Media Property Type
fr: Type de propriété de média

en: Media Property Types
fr: Types de propriété de média

en: Media Type
fr: Type de média

en: Media Types
fr: Types de média

en: Media properties
fr: Propriétés du média

en: Media type
fr: Type de média

note: : Media type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Media type: {0} ({1})
fr: Type de média : {0} ({1})

note: : Media item panel title with media label ({0}) and site code ({1)}
en: Media: {0} ({1})
fr: Média : {0} ({1})

en: Meta keywords
fr: Mots-clés meta

en: Method
fr: Méthode

en: Mimetype
fr: Type MIME

en: Minimum quantity
fr: Quantité minimale

en: Miss
fr: Mademoiselle

en: Modifed
fr: Modifié

en: Modified
fr: Modifié

en: Months
fr: Mois

en: More
fr: Plus

en: Move this entry up/down
fr: Déplacer cette entrée vers le haut ou vers le bas

en: Mrs
fr: Mme

en: Name
fr: Nom

en: Name of the coupon provider class (required)
fr: Nom de la classe du fournisseur de coupon (obligatoire)

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
fr: Nom du fichier lorsque les clients télécharge celui-ci sur leur ordinateur

en: Name of the plugin provider class (required)
fr: Nom de la classe du fournisseur de module additionnel (obligatoire)

en: Name of the service provider class (required)
fr: Nom de la classe du fournisseur de service (obligatoire)

en: New
fr: Nouveau

en: Next
fr: Suivant

en: Next date
fr: Prochaine date

en: Next date (optional)
fr: Prochaine date (optionnel)

en: Next date the subscription is renewed
fr: Prochaine date de renouvellement de l'abonnement

en: No error information available
fr: Aucune information disponible sur l'erreur

en: No file uploaded for %1$d. new image
fr: Pas de fichier téléversé pour %1$d. Nouvelle image

en: No items
fr: Pas d'entrées

en: No items found
fr: Aucunes entrées trouvées

en: No items found for "%1$s %2$s %3$s"
fr: Aucunes entrées trouvé pour "%1$s%2$s%3$s"

en: No view available
fr: Pas de visuel disponible

en: No voucher
fr: Pas de chèque-cadeau

en: Non-shared properties for the media item
fr: Propriétés non-partagées pour l'item média

en: None
fr: Aucun

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
fr: L'accès au client JQAdm "%1$s" non autorisé

en: Not implemented
fr: Indisponible

en: Notice
fr: Remarque

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
fr: Nombre d'articles en stock, laissez vide pour un nombre illimité

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
fr: Numéro d'identification TVA officiel pour déterminer si la taxe doit être facturée dans les factures

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
fr: Un fournisseur et zéro ou plusieurs noms de classe de décorateur séparés par des virgules

en: Option
fr: Attribut produit

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
fr: Composants de produits optionnels pouvant être choisis par le client avec le produit

en: Order
fr: Commande

en: Order ID
fr: Numéro de commande

en: Order item details
fr: Détail des articles commandés

en: Order of the language/currency combinations
fr: Ordre des combinaisons langue/devise

en: Order of the service options in the checkout process
fr: Ordre du service lors du processus de clôture de la commande

en: Order of the types in the frontend
fr: Ordre des types dans le frontend

en: Order product ID
fr: Identifiant du produit commandé

en: Order totals
fr: Ordre totaux

en: Orders
fr: Commandes

en: Orders by day
fr: Commandes par jour

en: Orders by hour
fr: Commandes par heure

en: Orders by payment status
fr: Commandes par statut de paiement

en: Orders by weekday
fr: Commande (par jour de la semaine)

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
fr: Remplacez le fichier existant et les clients l'ont acheté dans le passé peuvent également télécharger le nouveau contenu.

en: PHP setting "%1$s" is disabled
fr: Le paramètre PHP "%1$s" est désactivé

en: PHP setting for "%1$s" is too low
fr: Le paramètre PHP pour "%1$s" est trop bas

en: Page %1$d of %2$d
fr: Page %1$d sur %2$d

en: Page description shown by search engines, added to the head section of the category page
fr: Description de la page tel que montré par les moteurs de recherche, ajouté à la section head de la page catégorie.

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password (required)
fr: Mot de passe (requis)

en: Path
fr: Chemin

en: Pay costs
fr: Coût du paiement

en: Pay date
fr: Date de paiement

en: Pay name
fr: Nom du paiement

en: Pay price
fr: Prix du paiement

en: Pay rebate
fr: Réduction sur le paiement

en: Pay status
fr: Statut du paiement

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment date
fr: Date de règlement

en: Payment status
fr: État du règlement

en: Payment type
fr: Type de paiement

en: Payment types
fr: Types de paiements

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Personal data
fr: Données personnelles

en: Phone
fr: Téléphone

en: Please recheck your data
fr: Veuillez revérifier les données

en: Please save the coupon first before you can add codes
fr: Veuillez sauvegarder en premier lieu votre bon avant d'ajouter les codes

en: Please select
fr: Merci de choisir

en: Please select an item on the right side and add it via drag and drop to this list.
fr: Veuillez sélectionner un article à droite et l'ajouter à cette liste par glisser-déposer.

en: Plugin
fr: Module additionnel

en: Plugin Type
fr: Type de module complémentaire

en: Plugin Types
fr: Types de modules complémentaires

en: Plugin position (required)
fr: Position du module complémentaire (requis)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
fr: Fournisseur de plugin ou nom de configuration du décorateur de plugin

en: Plugin type
fr: Type de module complémentaire

note: : Plugin type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin type: {0} ({1})
fr: Type de module complémentaire: {0} ({1})

note: : Plugin item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin: {0} ({1})
fr: Module additionnel : {0} ({1})

en: Plugins
fr: Modules complémentaires

en: Position (required)
fr: Position (requis)

en: Postal code
fr: Code postal

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
fr: Code postal de livraison si utilisé dans la région où vit le client

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
fr: Code postal pour la livraison si utilisé dans la zone de résidence du fournisseur

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier's office
fr: Code postal pour la livraison si utilisé dans la zone du siège social du fournisseur

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview URL
fr: URL d'aperçu

en: Previous
fr: Précédent

en: Price
fr: Prix

en: Price Lists Type
fr: Type de listes de prix

en: Price Lists Types
fr: Types de listes de prix

en: Price Type
fr: Type de prix

en: Price Types
fr: Types de prix

en: Price type
fr: Type de prix

note: : Price type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Price type: {0} ({1})
fr: Types de prix: {0} ({1})

note: : Price item panel title with price label ({0}) and site code ({1)}
en: Price: {0} ({1})
fr: Prix : {0} ({1})

en: Prices
fr: Prix

en: Priority
fr: Priorité

en: Problem
fr: Problème

en: Product
fr: Produit

en: Product ID
fr: Identifiant du produit

en: Product Lists Type
fr: Type de listes de produits

en: Product Lists Types
fr: Types de listes de produits

en: Product Property Type
fr: Type de propriété du produit

en: Product Property Types
fr: Types de propriété du produit

en: Product Type
fr: Type de produit

en: Product Types
fr: Types de produit

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
fr: Attributs stockés dans le panier où les clients peuvent également encoder leurs propres textes ou valeurs

en: Product attributes that are used by other products too
fr: Attributs produits utilisés également par d'autres produits

en: Product characteristics that are not shared with other products
fr: Caractéristiques du produit non partagées avec d'autres produits

en: Product code
fr: Code produit

en: Product costs
fr: Coûts du produit

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
fr: Hauteur du produit, par ex. 20.0 (en m, cm, mm, etc.)

en: Product item details
fr: Détail des articles

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
fr: Longueur du produit, par ex. 30.0 (en m, cm, mm, etc.)

en: Product name
fr: Nom du produit

en: Product price
fr: Prix du produit

en: Product property type
fr: Type de propriété du produit

en: Product quantity
fr: Quantité du produit

en: Product rebate
fr: Réduction sur le produit

en: Product stock
fr: Stock disponible

en: Product supplier (optional)
fr: Fournisseur du produit (optionnel)

note: : Product tag item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product tag: {0} ({1})
fr: Mot-clé associé au produit : {0} ({1})

en: Product tax rate
fr: Taux de taxation du produit

en: Product type
fr: Type de produit

note: : Product type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Product type: {0} ({1})
fr: Type de produit: {0} ({1})

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
fr: Poids du produit, par ex. 1.25 (kg, g, mg, etc.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
fr: Largeur du produit, par exemple 17,5 (en cour, pouce, etc.)

note: : Product item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product: {0} ({1})
fr: Produit : {0} ({1})

en: Products
fr: Produits

en: Products bought together
fr: Produits achetés ensemble

en: Properties
fr: Propriétés

en: Property
fr: Propriété

en: Property value (required)
fr: Propriété valeur (requis)

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Provider/decorator class names (required)
fr: Noms de classe de fournisseur / décorateur (obligatoire)

en: Purchase
fr: Achat

en: Purchase date
fr: Date d'achat

en: Purchased
fr: Acheté

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quantity or empty if unlimited (optional)
fr: Quantité ou vide si illimité (optionnel)

en: Reason
fr: Raison

en: Rebate
fr: Remise

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
fr: Réduction par rapport au prix d'origine, utilisée pour calculer le rabais en% et le prix croisé

en: Ref-ID
fr: Identifiant de référence

en: Related ID
fr: ID lié

en: Related order
fr: Commandé liée

en: Related order ID
fr: Identifiant de commande liée

en: Remove filter
fr: Retirer le filtre

en: Renew
fr: Renouveler

en: Replace file
fr: Remplacer le fichier

en: Request
fr: Demande

en: Required parameter "%1$s" is missing
fr: Le paramètre requis "%1$s" est manquant

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
fr: Quantité à atteindre pour bénéficier du prix de gros, par exemple un article pour 5.00€, dix articles pour 45.00€

en: Reset
fr: Remise à zéro

en: Result
fr: Résultat

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
fr: Nom de la route ou ID de la page de la catégorie si jamais cette catégorie devait être montrée sur une page différente

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
fr: Nom de la route ou ID de la page produit détaillé si jamais ce produit devait être montré sur une page différente

en: Route or page ID (optional)
fr: Route ou page ID (optionnel)

en: SKU
fr: UGS

en: Sales by weekday
fr: Ventes selon les jours de la semaine

en: Sales of the last 30 days
fr: Ventes des 30 derniers jours

en: Sales per month
fr: Ventes par mois

en: Salutation
fr: Civilité

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save & Close
fr: Sauvegarder & Fermer

en: Save & Copy
fr: Sauvegarder & Copier

en: Save & New
fr: Sauvegarder & Nouveau

en: Save entry (Ctrl+S)
fr: Sauvegarder l'entrée (Ctrl+S)

en: Saving
fr: Sauvegarde en cours

en: Schema {0} is  not registered
fr: Le schéma {0} n'est pas référencé

en: Search
fr: Recherche

en: Search schema {0} is  not registered
fr: Le schéma de recherche {0} n'est pas référencé

en: Second level type for grouping items
fr: Type de second niveau pour regroupe les items

en: Select Item
fr: Sélectionner un entrée

en: Select file
fr: Choisissez un fichier

en: Select languages to export
fr: Sélectionner les langues à exporter

en: Service ID
fr: Identifiant de service

en: Service Lists Type
fr: Type de listes de services

en: Service Lists Types
fr: Types de listes de services

en: Service Type
fr: Type de service

en: Service Types
fr: Types de services

en: Service attribute code
fr: Code attribut du service

en: Service costs
fr: Frais de service

en: Service fees
fr: Frais de service

en: Service item details
fr: Service item détails

en: Service name
fr: Nom du service

en: Service position (required)
fr: Position du service (requis)

en: Service price
fr: Prix du service

en: Service provider or service decorator configuration name
fr: Nom de configuration du fournisseur de services ou du décorateur de services

en: Service rebate
fr: Remise de service

en: Service type
fr: Type de service

note: : Service type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Service type: {0} ({1})
fr: Type de service: {0} ({1})

note: : Service item panel title with service label ({0}) and site code ({1)}
en: Service: {0} ({1})
fr: Service : {0} ({1})

en: Ship date
fr: Date d'envoi

en: Ship status
fr: Statut de l'expédition

en: Shipping
fr: Livraison

en: Shipping costs per item
fr: Frais d'envoi par item

en: Shipping or payment costs
fr: Frais d'envoi ou de paiement

en: Shipping/Payment costs
fr: Frais d'envoi / de paiement

en: Short description
fr: Description courte

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
fr: Code de l'état ou de la région (par ex. NY) si utilisé dans le pays où réside le client

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier has his office
fr: Code de l'état ou de la région (par ex. NY) si utilisé dans le pays où le fournisseur a son siège social

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
fr: Code d’état abrégé (par exemple, NY) s’il est utilisé dans le pays de résidence du fournisseur

en: Show
fr: Voir

en: Show entry
fr: Afficher l'entrée

en: Show/hide advanced data
fr: Afficher / masquer les données avancées

en: Show/hide this entry
fr: Afficher / masquer cette entrée

en: Shown if the article reached a stock level of zero
fr: S'affiche si le niveau de stock de l'article atteint le niveau zéro

en: Simple mode
fr: Mode simple

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
fr: Depuis quand le produit est disponible, utilisé pour le tri dans le front-end

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
fr: Options de configuration spécifiques au site, seront disponible sous forme de couples clef/valeur

en: Site the order was placed at
fr: Site sur lequel la commande a été enregistrée

en: Size
fr: Taille

en: Sorry, adding orders manually is currently not implemented
fr: Désolé, la saisie manuelle de commandes est actuellement indisponible

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
fr: Ordre des attributs au sein d'un type d'attribut donné

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
fr: Source de la facture, par ex. par web ou par téléphone

en: Start date
fr: Date de début

en: State
fr: État

en: Status
fr: État

en: Stock Type
fr: Type de stock

en: Stock Types
fr: Types de stock

en: Stock level
fr: Niveau du stock

en: Street
fr: Rue

en: Street (required)
fr: Rue (requis)

en: Street name (optional)
fr: Nom de la rue (optionnel)

en: Sub-total
fr: Sous-total

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
fr: Intervalle pour l'abonnement en années, mois, semaines et jours, par ex. "P0Y1M2W3D" pour 0 année, 1 mois, 2 semaines et 3 jours

en: Substracted rebate amount
fr: Montant de la remise déduite

en: Suggested products
fr: Produits suggérés

en: Sum
fr: Montant

en: Supplier
fr: Fournisseur

note: : Supplier address item panel title with supplier name ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier address: {0} ({1})
fr: Adresse du fournisseur: {0} ({1})

en: Supplier name or company
fr: Nom du fournisseur ou de la société

note: : Supplier item panel title with supplier label ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier: {0} ({1})
fr: Fournisseur: {0} ({1})

en: Suppliers
fr: Fournisseurs

en: Switching language ...
fr: Changer de langue ...

en: Switching site ...
fr: Changement de site...

en: Tag Type
fr: Type de mot-clé

en: Tag Types
fr: Types de mot-clé

en: Tag value (required)
fr: Valeur du mot-clé (obligatoire)

en: Tags
fr: Mots-clés

en: Tax
fr: Taxe

en: Tax rate
fr: Taux de taxation

en: Tax rate in %
fr: Taux de taxation en %

en: Telefax
fr: Fax

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Telephone number (optional)
fr: Numéro de téléphone (optionnel)

en: Telephone number, e.g. +155512345
fr: Numéro de téléphone, par ex. +3361234567

en: Text
fr: Texte

en: Text Lists Type
fr: Type de liste de texte

en: Text Lists Types
fr: Types de listes de textes

en: Text Type
fr: Type texte

en: Text Types
fr: Types texte

en: Text type
fr: Type de texte

note: : Text type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Text type: {0} ({1})
fr: Type de texte : {0} ({1})

note: : Text item panel title with text label ({0}) and site code ({1)}
en: Text: {0} ({1})
fr: Texte : {0} ({1})

en: Texts
fr: Textes

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
fr: Cet article apparait uniquement après cette date / heure, pratique pour les articles saisonniers

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
fr: Cet article apparait uniquement jusqu'à cette date / heure, pratique pour les articles saisonniers

en: The article name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
fr: Le nom de l'article tel qu'utilisé dans les URLs, par ex. pour éviter les caractères non-latins

en: The category name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
fr: Le nom de la catégorie tel qu'utilisé dans les URLs, par ex. pour éviter les caractères non-latins

en: The file with the exported texts will be available within a few minutes. It can then be downloaded from the "Job" panel of the "Overview" tab.
fr: Le fichier comprenant les textes exportés sera disponible dans quelques minutes. Vous pourrez ensuite le télécharger depuis la section "Tâche" de l'onglet "Vue d'ensemble".

en: The image title is used for the title tag of the image on the web site
fr: Le titre de l'image est utilisé pour remplir la balise "title" de l'image sur le site web

en: The item is only shown on the web site after that date and time
fr: L'item sera affiché sur le site uniquement après cette date et heure

en: The item is only shown on the web site until that date and time
fr: L'item sera affiché sur le site uniquement jusqu'à cette date et heure

en: The option is only shown on the web site after that date and time
fr: Cette option sera affichée sur le site uniquement après cette date et heure

en: The option is only shown on the web site until that date and time
fr: Cette option ne sera affichée sur le site uniquement jusqu'à cette date et heure

en: The texts of your uploaded file will be imported within a few minutes. You can check the status of the import in the "Job" panel of the "Overview" tab
fr: Les textes du fichier que vous avez envoyé seront importés dans quelques minutes. Vous pouvez vérifier l'état de l'importation dans la section "Tâche" de l'onglet "Vue d'ensemble"

en: This combination already exists
fr: Cette combinaison existe déjà

en: Three letter ISO currency code
fr: Code ISO à 3 lettres de la devise, par ex. "EUR"

en: Title
fr: Titre

en: Toggle dropdown
fr: Afficher le menu déroulant

en: Two letter ISO country code
fr: Code ISO du pays à deux lettres

en: Two letter ISO language code
fr: Code ISO du langage à deux lettres

en: Two letter country code, e.g. "US" (required)
fr: Code pays à deux lettre, par ex. "FR" pour la France (requis)

en: Type position (optional)
fr: Tapez la position (optionnel)

en: Types for additional images like icons
fr: Types pour des images supplémentaires (par ex. des icônes, etc.)

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
fr: Types pour des prix supplémentaires, par exemple au mois ou au kilo

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
fr: Types pour les textes supplémentaires comme par lb / kg ou par mois

en: URL of the customer web site
fr: URL du site du client

en: URL of the supplier web site
fr: URL du site du fournisseur

en: URL segment
fr: Segment de l'URL

en: URL target
fr: URL cible

en: Unable to call method "%1$s"
fr: Impossible d'appeler la méthode "%1$s"

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
fr: Code unique pour l'article lié au niveaux du stock, par. ex. de votre ERP, un code barre EAN/GTIN ou un autre code au choix.

en: Unique attribute code (required)
fr: Code unique de l'attribut (requis)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
fr: Code unique de l'attribut, par. ex. "vert" pour les attributs de type "couleur"

en: Unique category code (required)
fr: Code unique pour la catégorie (requis)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
fr: Code unique pour la catégorie, de votre choix ou bien fourni par un autre système

en: Unique code (required)
fr: Code unique (obligatoire)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
fr: Code unique de votre choix pour identifier le service

en: Unique customer e-mail address
fr: Adresse e-mail unique du client

en: Unique group code (required)
fr: Code de groupe unique (obligatoire)

en: Unique service code (required)
fr: Code unique du service (requis)

en: Unique site code (required)
fr: Code unique site (requis)

en: Unique supplier code
fr: Code unique fournisseur

en: Unique type code
fr: Code unique pour le type

en: Unique type code (required)
fr: Code unique pour le type (requis)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
fr: Code unique pour le type d'attribut, par. ex. "couleur" pour les attributs "vert", "bleu", "rouge"

en: Unknown type "%1$s"
fr: Type inconnu "1%1$s"

en: Upload failed
fr: Échec de l'envoi

en: Upload successful
fr: Envoi effectué

en: Uploaded
fr: Uploadé

en: Used by
fr: Utilisé par

en: User groups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: User name, e.g. e-mail address (required)
fr: Nom d'utilisateur, par. ex. adresse e-mail (requis)

en: Users
fr: Utilisateurs

en: VAT ID
fr: NUMÉRO DE TVA

en: Value
fr: Valeur

en: Value added tax identifier (optional)
fr: Identifiant taxe sur la valeur ajoutée (facultatif)

en: Variant attributes
fr: Attributs de la variante

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
fr: Attributs de produits variantes stockés avec les produits commandés

en: Variants
fr: Variantes

en: Vat ID
fr: Numéro de TVA

en: Vat ID, e.g. "GB999999999"
fr: Numéro de TVA, par. ex. "FR999999999"

en: Verification date
fr: Date de vérification

en: View details
fr: Voir détails

en: Voucher
fr: Chèque-cadeau

en: Vouchers
fr: Chèques-cadeaux

en: Warehouse
fr: Entrepôt

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
fr: Entrepôt ou magasin local si vos articles sont disponibles à plusieurs endroits

note: : Product warehouse item panel title with warehouse label ({0}) and site code ({1)}
en: Warehouse: {0} ({1})
fr: Entrepôt : {0} ({1})

en: Web site
fr: Site web

en: Web site URL (optional)
fr: URL du site web (optionnel)

en: Web site, e.g. www.example.com
fr: Site web, par ex. www.exemple.fr

en: Website
fr: Site web

en: Weeks
fr: Semaines

en: Weight
fr: Poids

en: Width
fr: Largeur

en: YYYY-MM-DD (optional)
fr: AAAA-MM-JJ (optionnel)

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
fr: JJ-MM-AAAA hh:mm:ss (optionnel)

en: Years
fr: Années

en: You are going to delete one or more items. Would you like to proceed?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer un ou plusieurs entrées. Confirmez-vous cette action ?

en: You are going to flush the complete cache for the current site. Would you like to proceed?
fr: Vous êtes sur le point de purger complètement le cache du site sélectionné. Voulez-vous continuer?

en: Zip code
fr: Code postal

en: Zip code (optional)
fr: Code postal (optionnel)

en: address
fr: Adresses

en: address:delivery
fr: Adresse de livraison

en: address:payment
fr: Adresse de facturation

en: attribute
fr: Caractéristiques

en: bundle
fr: Lot

en: catalog
fr: Catégories

en: category
fr: Catégories

en: characteristic
fr: Caractéristiques

en: code
fr: COdes

en: company
fr: Nom de la compagnie

en: countday
fr: décompte (jour)

en: counthour
fr: décompte (heure)

en: countpaystatus
fr: décompte (statut du paiement)

en: coupon
fr: Chèques-cadeaux

en: customer
fr: Clients

en: dashboard
fr: Tableau de bord

en: day
fr: Par jours

en: deliverytype
fr: Par type de livraison

en: download
fr: Téléchargements

en: hour
fr: Par heure

en: image
fr: Images

en: invoice
fr: Factures

en: latest
fr: Le plus récent

en: locale
fr: Localisations

en: locale/currency
fr: Devises

en: locale/language
fr: Langues

en: locale/site
fr: Sites

en: media
fr: Média

en: miss
fr: Mademoiselle

en: mr
fr: Mr

en: mrs
fr: Mme

en: new
fr: nouveau

en: no
fr: non

en: not available any more
fr: définitivement indisponible

en: option
fr: Options

en: order
fr: Commandes

en: order:phone
fr: commande:téléphone

en: order:web
fr: commande:web

en: pay:-1
fr: en cours

en: pay:0
fr: annulée

en: pay:1
fr: annulé

en: pay:2
fr: refusée

en: pay:3
fr: remboursé

en: pay:4
fr: en attente

en: pay:5
fr: autorisé

en: pay:6
fr: reçu

en: pay:authorized
fr: autorisé

en: pay:canceled
fr: annulé

en: pay:deleted
fr: supprimé

en: pay:pending
fr: en instance

en: pay:received
fr: reçu

en: pay:refund
fr: remboursé

en: pay:refused
fr: refusé

en: pay:unfinished
fr: inachevé

en: paymentstatus
fr: Par statuts de paiement

en: paymenttype
fr: Par types de paiement

en: physical
fr: Support physique

en: plugin
fr: Modules complémentaires

en: price
fr: Prix

en: product
fr: Produits

en: property
fr: propriété

en: related
fr: Produits

en: salesweekday
fr: Jour de soldes en semaine

en: selection
fr: statut:-1

en: service
fr: Services

en: service:delivery
fr: Livraison

en: service:payment
fr: Paiement

en: servicedelivery
fr: service de livraison

en: servicepayment
fr: service de paiement

en: special
fr: Spécial

en: stat:-1
fr: en cours

en: stat:0
fr: annulée

en: stat:1
fr: en attente

en: stat:2
fr: en cours

en: stat:3
fr: expédiée

en: stat:4
fr: livrée

en: stat:5
fr: perdue

en: stat:6
fr: refusée

en: stat:7
fr: renvoyée

en: stat:deleted
fr: supprimé

en: stat:delivered
fr: livré

en: stat:dispatched
fr: expédié

en: stat:lost
fr: perdu

en: stat:pending
fr: en instance

en: stat:progress
fr: en cours

en: stat:refused
fr: refusé

en: stat:returned
fr: retourné

en: stat:unfinished
fr: inachevé

en: status:-1
fr: statut:-1

en: status:-2
fr: statut:-2

en: status:0
fr: statut:0

en: status:1
fr: statut:1

en: status:archive
fr: archivé

en: status:disabled
fr: désactivé

en: status:enabled
fr: activé

en: status:review
fr: à l'étude

en: stock
fr: Stocks

en: subscription
fr: abonnement

en: supplier
fr: Fournisseurs

en: tag
fr: Mots-clés

en: text
fr: Textes

en: type/attribute
fr: Caractéristiques

en: type/attribute/lists
fr: Listes d'attributs

en: type/attribute/property
fr: type/attribut/propriété

en: type/catalog/lists
fr: Listes de catalogue

en: type/customer/lists
fr: Listes de clients

en: type/customer/property
fr: type/client/propriété

en: type/media
fr: Média

en: type/media/lists
fr: Listes de médias

en: type/media/property
fr: type/média/propriété

en: type/plugin
fr: Modules complémentaires

en: type/price
fr: Prix

en: type/price/lists
fr: Listes prix

en: type/product
fr: Produits

en: type/product/lists
fr: Listes produit

en: type/product/property
fr: Propriétés du produit

en: type/service
fr: Services

en: type/service/lists
fr: Listes service

en: type/stock
fr: Stocks

en: type/tag
fr: Mots-clés

en: type/text
fr: Textes

en: type/text/lists
fr: Listes texte

en: unknown
fr: Inconnu

en: weekday
fr: jour en semaine

en: yes
fr: oui

en: yy-mm-dd
fr: aa-mm-jj
